Na okruglom stolu "Ekonomska zbilja i kako dalje" glavni ekonomski stratezi "kukuriku" koalicije predstavili su svoj plan za revitalizaciju uništenog hrvatskog gospodarstva. Evo o čemu je riječ...
Predsjednik HNS-a Radimir Čačić iznio je glavne poteze u području fiskalne, monetarne i investicijske politike. Kao glavne fiskalne mjere za poticanje investicija Čačić je izdvojio oslobođenje od poreza na reinvestiranu dobit, uvođenje zaštitne kamate na kapital te destimuliranje povlačenja dobiti. U investicijskoj politici najavio je jačanje modela javno-privatnog partnerstva, osobito na području obrazovanja i energetike. Rješenje zastoja u građevinarstvu Čačić vidi u razvijanju tržišta stanova za najam.
Najavio je izlazak politike iz upravljanja javnim tvrtkama pri čemu je posebno naglasio potrebu da komunalne tvrtke izađu na otvoreno tržište kako bi smanjile unutarnje cijene.
Ekonomski strateg SDP-a Branko Grčić založio se za aktivniju ulogu države u pokretanju gospodarskog rasta, u čemu su ga podržali i ostali sudionici. Grčić je predstavio porazne podatke o bruto dodanoj vrijednosti hrvatske industrije, prema kojima većina industrijskih grana ostvaruje bruto dodanu vrijednost po zaposlenom ispod 6.000 kuna. Na temelju tih podataka zaključio je da dominantne tradicionalne industrijske djelatnosti treba restrukturirati i pretvoriti u moderne industrije, prenosi T-Portal.
Konkretne mjere za rješavanje problema nelikvidnosti predstavio je Slavko Linić, saborski zastupnik SDP-a. Najavio je donošenje zakona koji bi ograničio rokove plaćanja na 30 dan,a odnosno po dogovoru maksimalno 60 dana. U slučajevima nepridržavanja rokova, vjerovnici bi dobili aktivnu ulogu u pokretanju stečajeva. Zakonom bi bila definirana uloga države, koja bi nakon blokade računa pozivala vjerovnike na pokretanje predstečajnog postupka i dogovor o daljnjoj sudbini dužnika, piše T-Portal.
Ovo sve zvuči jako dobro i zanimljivo, no pitanje je postoji li dovoljno novca u državnoj blagajni za realizaciju svih ideja...