Zatvori
Foto: Američki FED mogao bi za kasnije sačuvati dio sredstava iz trenutne runde kvantitativnog oslabljivanja (QE2)...
Poslovni Puls
12/04/2011

Američki FED mogao bi privremeno zaustaviti kvantitativno oslabljivanje dolara

U idućih nekoliko tjedana američka bi središnja banka FED privremeno mogla zaustaviti proces ubrizgavanja golemih količina likvidnosti u globalni financijski sustav, u nadi da će američko i svjetsko gospodarstvo uspjeti na sebe preuzeti teret odgovornosti za nastavak nominalnih pozitivnih trendova u proteklih nekoliko mjeseci...

Monetarna politika FED-a od početka svjetske gospodarske krize bila je izuzetno labava, što je doprinjelo golemom rastu cijena plemenitih kovina.

SrebroZlato:

Najnovija runda kvantitativnog oslabljivanja američkog dolara, poznatija i kao QE2, koja bi trebala biti završena u lipnju ove godine ubrizgavanjem završnih količina od ukupno 600 milijardi novokreiranih dolara u globalni monetarni sustav možda i neće biti do kraja sprovedena, procjena je Davida Gallanda, analitičara iz kompanije Casey Research. Ukoliko se oslabljivanje zaustavi, tvrdi Galland, to bi moglo imati snažan utjecaj na tržište roba, pa tako i tržište zlata i srebra, odnosno, drugih plemenitih kovina.

Alat za odnose s javnošću

Galland ističe kako bi američka središnja banka FED mogla za kasnije sačuvati dio sredstava iz trenutne runde kvantitativnog oslabljivanja (QE2), kao neku vrstu alata za odnose s javnošću. Taj bi prekid, naime, banci omogućio da se pohvali kako je čvrsta u odluci da prestane monetizaciju američkoga državnoga duga, a ujedno bi joj omogućio i da u budućnosti, u slučaju ako se ukaže potreba, nastavi s oslabljivanjem dolara bez formalnoga započinjanja treće runde nepopularnog tiskanja novca.

Na pitanje znači li to da će time monetizacija američkog dolara prestati, David Galland odgovara: "Ne. Ja vjerujem da će biti treće runde kvantitativnog oslabljivanja, ali se ona neće dogoditi sve dok ne prođe jedno relativno duže vrijeme tijekom kojega će FED stajati po strani kako bi tržištu dao priliku da se prilagodi FED-ovu prekidu kupnje državnih zapisa. Drugim riječima, jednom kada se dogodi prekid, ja ne očekujem da će se oslabljivanje nastaviti odmah prilikom prvog nepovoljnog znaka, primjerice, ukoliko dioničko tržište doživi znatniji pad."

Novi rekordi

Inače, cijena zlata, nakon novog povijesnog rekorda od 1478 dolara za uncu (31,1 grama) dostignutog u ponedjeljak, doživjela je blagu korekciju te se trenutno kupuje po cijenama u rasponu između 1455 i 1460 dolara za uncu. Srebro je istovremeno dosegnulo novi tridesetogodišnji rekord, te se prodavalo po cijeni od 41 dolar i 97 centi za uncu, da bi se uskoro vratila na razinu od prije negoliko dana te se kreće u rasponu između 40 i 41 dolara za uncu.

TEME:  
PODIJELITE OVAJ ČLANAK:
POVEZANE OBJAVE:
Sva prava pridržana © 2022 PoslovniPuls.com
cross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram