Prema posljednjim podacima DZS-a negativna kretanja u građevinskom sektoru nastavljena su i na samom početku ove godine te je obujam građevinskih radova u siječnju zabilježio pad za 8,3% godišnje...
Iako je u posljednja četiri mjeseca vidljivo usporavanje negativnih trendova, pad u promatranom sektoru i dalje je izrazito snažan, što posebno potvrđuje podatak da je u siječnju prošle godine zabilježen pad obujma radova za više od 18 posto. To potvrđuje da je građevinarstvo jedan od najjače pogođenih sektora u krizi.
Štoviše, niska razina potražnje za nekretninama pod utjecajem slabih investicijskih aktivnosti i smanjenog raspoloživog dohotka stanovništva ne omogućuju njegov skori oporavak. Od ukupnog broja provedenih sati na izgradnji u siječnju je 49% vremena utrošeno na izgradnju zgrada, dok je preostalih 51% utrošeno na ostalim građevinama. S obzirom na vrstu radova, uobičajeno, najviše se vremena utrošilo u novogradnji (60%).
Snažan pad u građevinskom sektoru koji je započeo još prije dvije godine nastavio se i početkom 2011. Budući da je početak oporavka realnog sektora još uvijek upitan teško je predvidjeti kada će on donijeti pozitivne pomake u građevinarstvu. Štoviše, o neizvjesnosti oporavka građevinskih aktivnosti govore i posljednji podaci o padu broja izdanih dozvola za građenje, budući da ishođenje potrebnih dozvola prethodi samom činu izgradnje objekata. Oporavak stambene izgradnje možemo očekivati tek nakon oporavka tržišta rada i s rastom životnog standarda, dok u preostalim segmentima rast građevinskih aktivnosti vidimo tek s značajnijim oporavkom investicija, što bi moglo ovisiti i o uspješnoj realizaciji najavljenih Vladinih projekata, pišu RBA analitičari.