PBZ-ova analitičarka Ana Lokin u posljednjem izdanju PBZ-ove tjedne analize za 2011. godinu prognozira nominalni rast, a realni pad prosječne plaća u 2011. godini...
Evo što ona piše:
U 2011. godini možemo očekivati tek statistički rast plaća koje će, kao i u razdoblju od srpnja prema prosincu, biti više zbog niske prošlogodišnje baze. U uvjetima visoke nezaposlenosti, pritisak zaposlenih na rast plaća de facto ne postoji, a povećani troškovi sirovina i energenata (rast industrijskih cijena u veljači je dosegnuo 8% na godišnjoj razini) u uvjetima nižih prihoda s jedne te tek djelomična mogućnost prevaljivanja troškova na kupce s druge strane, većini poduzeća ne daje znatnijeg prostora za povećanje plaća zaposlenicima.
Očekujemo da ćemo u 2011. zabilježiti nominalni rast neto plaća za 2-3% na razini godine, dok u realnim vrijednostima ocjenjujemo da će ponovo doći do pada plaća kao posljedice više
prosječne stope inflacije koju predviñamo u ovoj godini (oko 3%). Time bi 2011. bila treća godina zaredom u kojoj bilježimo pad neto plaća, a koji bi kumulativno unutar tri godine dosegnuo nezanemarivih 2,5%. Pridodamo li tome snažan porast nezaposlenosti, odgodu usklađivanja mirovina u 2011. (za kretanje bruto plaća i inflacije) te procjene sindikata o desecima tisuća zaposlenih koji ne primaju plaće, očekujemo još jednu godinu opreznosti, odnosno slabe potražnje građana za kreditima, posebice dugoročnima i rast štednje slijedom čega znatan rast osobne potrošnje nije izgledan, što iščitavamo i iz indeksa pouzdanja potrošača HNB-a te rezultata recentne ankete Gfk prema kojoj gotovo 80% kućanstava ocjenjuje da ima nedostatne prihode.
A zaključak je...
Kretanja plaća su, dakako, samo zrcalni odraz pada broja zaposlenih, pada aktivnog stanovništva (u siječnju je ova brojka bila niža za 43 tisuće u odnosu na godinu ranije) i rasta nezaposlenosti. Razina zaposlenosti u siječnju je bila na razini početka 2003. godine, što znači da je kriza „pojela“ oko 200 tisuća radnih mjesta stvorenih u periodu od 2003. do sredine 2008. godine, a u iščekivanju podataka DZS-a za veljaču o kretanjima na tržištu rada, procjenjujemo da je stopa nezaposlenosti u prošlome mjesecu dosegnula 19,7%. Kako je za oporavak tržišta rada potrebno izaći iz recesije i ostvariti rast kroz nekoliko kvartala, u uvjetima niskih stopa rasta BDP-a koje očekujemo u srednjem roku a koje predstavljaju prije stagnaciju nego stvaran rast, u prvo vrijeme je najizgledniji rast bez porasta zaposlenosti pa očekujemo da će značajniji pomak nabolje po pitanju zaposlenosti krenuti tek od drugog tromjesečja 2012. godine.