Proizvođačke cijene u eurozoni prema podacima za siječanj zabilježile su rast nešto više od tržišnih očekivanja pod utjecajem viših cijena energije (1,5% mjesečno, odnosno 6,1% godišnje)...
PMI indeks koji mjeri kretanja u građevinskom sektoru u Velikoj Britaniji porastao je iznad očekivanja, s 53,7 u siječnju na 56,5 u veljači.
Rast cijena sirove nafte na inozemnim tržištima ovih se dana ponovno intenzivirao.Nafta tipa Brent porasla je iznad 116 dolara za barel, dok je tip WTI premašio 102 dolara za barel, što je posljedica strahova od građanskog rata u Libiji, a i mogućih nemira i u ostalim zemljama u regiji. Pored navedenog rastu cijene nafte doprinio je i nagli pad zaliha sirove nafte u SAD-u.
I američke i njemačke državne obveznice sredinom tjedna zabilježile su pad cijena s objavom pokazatelja koji potvrđuju oporavak gospodarstava i rast zaposlenosti, a inflatorni pritisci (od kojih je strah veći u Europi) uzrokuju smanjenu potražnju za navedenim dužničkim vrijednosnicama.
U posljednja četiri dana cijene variraju između rasta i pada budući da s jedne strane rast podržavaju nemiri na Bliskom istoku i sjevernoj Africi dok s druge strane ekonomski fundamenti potvrđuju oporavak stvaraju pritisak na pad cijena. Razlika između zahtijevanih prinosa na američke TIPS-a i desetogodišnji prinosa porasla je najviše desetomjesečne razine nakon što je Bernanke najavio zadržavanje sadašnje politike niskog kamatnjaka unatoč mogućnosti snažnijeg porasta cijena nafte. U fokusu tržišta danas je sastanak ECB-a, prenose RBA analitičari.