Poslovni Puls
05/01/2011

Europska unija razmišlja o uvođenju sankcija protiv Mađarske

Trinaest vodećih europskih firmi pozvalo je Europsku uniju da uvede sankcije protiv Mađarske, zbog – kako tvrde – diskriminacije stranih ulagača te protu-tržišnih mjera koje je uvela vlada u Budimpešti. Situacija je to složenija zbog toga što Mađarska – sljedećih pola godine - predsjedava Unijom...

U Budimpešti se prije nekoliko dana nije samo slavila Nova godina, već i nadolazeće mađarsko predsjedništvo u Europskoj uniji, koje traje do prvog srpnja. Međutim, strane firme koje posluju u Mađarskoj nemaju razloga za slavlje. Njih su pogodile mjere porezne politike koju je uvela nova mađarska vlada desnog centra, piše Voice of America.

POVEZANE OBJAVE:

Budimpešta je naime stranim firmama nametnula nove oštre poreze, kako bi 'pokrpala' vlastiti državni proračun. Protiv toga sada u Bruxellesu prosvjeduje više od deset stranih korporacija – među njima njemačke RWE i E.on, austrijski OMV, francuska osiguravajuća firma AXA, njemački Telekom te nekoliko nizozemskih firmi. Marleen de Vries, direktorica nizozemsko-mađarske trgovinske komore sa sjedištem u Budimpešti, kaže da su strani ulagači posebno oštećeni tzv. kriznim porezom koji pogađa banke, energetske firme, telekomunikacije kao i strane prodajne lance.

Ona dodaje da ova porezna mjera nije bila dio sporazuma o investiranju s Mađarskom, kada su strani ulagači dolazili u tu zemlju. "Zanimljivo je da Budimpešta uvodi ove mjere u ovom trenutku, kada stupa na čelu Unije", kaže ova poslovna žena iz Nizozemske.

Njemački Telekom tvrdi da je Mađarskoj prošle godine već platio 130 milijuna dolara u dodatnim, novouvedenim porezima. Također strane se firme bune zbog najave da će mađarske vlasti iz njihovih mirovinskih fondova uzeti nekih 14 milijardi dolara - kako bi uravnotežile državni budžet, a izbjegle radikalne mjere štednje. Mađarski premijer Viktor Orban nedavno je rekao da njegova zemlja – zbog toga što je u krizi - mora poduzeti i neke izvanredne mjere.

On kaže da svojim kolegama u Europi uvijek naglašava da strane firme u Mađarskoj moraju dijeliti sudbinu lokalnih firmi i lokalnog stanovništva. "Nekad ćemo plakati, nekada smijati se, ali uvijek zajedno", rekao je Orban. On smatra da Bruxelles nema pravo miješati se u ovu problematiku. Međutim, glasnogovornik Europske komisije Olivier Bailly kaže da izvršno tijelo Unije razmatra pritužbe stranih firmi koje posluju u Mađarskoj. Sankcije protiv Budimpešte nisu isključene – tvrdi Bailly.

"On kaže da se Unija ne protivi mađarskim nastojanjima da se uravnoteži državni proračun i smanji njegov deficit. Međutim, protivimo se povećanju poreza za neke sektore, za neke firme, a ne za druge", ističe Bailly.

S druge strane, mađarski novinari žale se da ne mogu izvještavati o ovoj problematici – jer je 1. siječnja u njihovoj zemlji na snagu stupio vrlo restriktivan zakon o medijima. Mađarsko državno Vijeće za komunikacije može medijske kuće kazniti i s milijun dolara, ukoliko smatra da je njihovo izvještavanje "neobjektivno" ili "nemoralno".

TEME:  
PODIJELITE OVAJ ČLANAK:
Sva prava pridržana © 2022 PoslovniPuls.com
cross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram