Osim što ćemo se boriti s padom ekonomske aktivnosti i rastućom nezaposlenosti, u idućoj godini nas možda očekuje i energetski pakao...
Građane je na kraju ove godine pogodilo do sada najveće poskupljenje dizela, od čak 25 lipa po litri, no to je ništa u usporedbi s onim što nas očekuje. Iduće godine cijena benzina mogla bi dosegnuti rekordnih 10 kuna po litri. No to nije sve - Hrvatska bi, naime, mogla ostati bez vrijednih naftnih i plinskih polja u Siriji i Sibiru jer novi ugovor Vlade i MOL-a ne precizira cijenu i model prodaje spomenutih polja! Bravo za pametnjakoviće iz Vlade...
HRT:
Radimir Čačić (HNS) smatra kako su pregovori oko prodaje sirijskih polja MOL-u prošle godine bili izrazito nepovoljni za Hrvatsku. Tome u prilog podsjetio je na dvije milijarde kuna Inina duga koji se "riješio" otkupom polja koja će, tvrdi Čačić, dokazano sljedećih dvadeset godina nositi stotine milijuna godišnje. Čačić nadalje ističe kako je za takve uvjete prodaje lobirala Hrvatska, a ne mađarska strana.
Čak i bez završenih istraživanja, sirijska polja u to su vrijeme procijenjena na oko 400 milijuna dolara. Iz MOL-a su odbacili sve insinuacije da su se služili povlaštenim informacijama. Tvrde da su i INA i MOL transparentno objavljivali kako će kapaciteti plina rasti. Iz Ine nadalje ističu kako će prihodi, a ne profit, prema dostupnim podacima o rezervi nafte u Siriji, iznositi između 4 i 5 milijardi dolara u sljedećih 20 godina.
Kako je moguće da se država tako lako htjela odreći zlatne koke? Je li MOL-ova ponuda za otkup Ininih dionica po cijeni od 2800 kuna bila inicirana željom za stjecanjem većinskog udjela u Ini ili činjenicom da će završena istraživanja naftnih polja u Siriji pokazati enormni potencijal mjerljiv u milijardama dolara.
Pročitajte još:
- Čačić poručio mirovinskim fondovima: Ostavite se špekulacije na Burzi, ulažite u plinski biznis!
- Mirovinci poručuju: Budući umirovljenici, mi kupujemo ove dionice INA-e za Vas!