Odabrane su najbolje novinarske fotografije u natjecanju "World Press Photo Awards". Posebnost izbora je što se ne biraju samo najljepše fotografije već one koje imaju i posebnu priču i značenje. Ove godine nominirane su bile 73,044 fotografije od strane 4548 fotografa iz čak 125 zemalja.
Glavnu nagrada "World Press Photo of the Year" pripala je Ronaldu Schemidtu. Fotograf Ronaldo Schemidt (Agence France Presse). Fotografija je nastala usred nereda u Venezuali koje je njihove policija brutalno ugušila. Prosvjedi su nastali zbog odluke predsjednika da revizijama demokratskog sustava uspostavi autokraciju. Nesretni Victor Salazar je nastradao kad je u plamenu ekspldirao tank motocikla pored njega. Nesreću je preživio sa opekotinama drugog stupnja.
Ova potresna fotografija Hebe Khamis prikazuje ritual koji je nažalost još uvijek prisutan u Kamerunu. Mladim djevojčicama njihove majke najčešće vrućim kamenom pritišću grudi kako bi spriječile njihov rast i izravnale ih. Cilj ovog obreda je da smanje broj silovanja i nasilja nad ženama u toj zemlji.
Prva nagrada - Environment, Stories
Fotografija ukazuje na globalni problem skladištenja i recikliranja smeća. Naime ljudska vrsta dnevno proizvede 3,5 milijuna tona smeća, gotovo 10 puta više nego prije 100 godina. Najveći je problem što za razliku od prijašnjih vremena sve je više tehnološkog otpada koji je velik problem za okoliš zbog sporo razgrađujuće plastike i raznih štetnih tvari u procesu proizvodnje tehnike.
Ova slika prikazuje dvije sestre Hannah i Alenu koje žive u autonomnom bioenergetskom selu Merkenbrechts u Austriji. Bio-energetsko selo svu svoju energiju dobija iz biomase i još nekih obnovljivih izvora energije. Sestre imaju dva starija brata al većinu svog vremena provode bezbrižno igrajući se i uživajući u prirodama ruralne Austrije.
Na slici su Djeneta i Ibadeta, izbjeglice iz Kosova koje su sreću pokušale pronaći u Švedskoj. Dvije sestre pate od uppgivenhetssyndroma (sindroma otkazivanja). Zbog ove čudne bolesti dvije sestre ne pričaju, ne jedu, ne piju, ne kreću se, pasivne su i nepokretne. Zanimljivo je da je ovaj sindrom samo uočen kod izbjeglica iz bivše Jugoslavije koji su izbjegli u Švedsku.
Ovo je portret djevojčice koju su u Nigeriji oteli militantni Boka Haram u Maiduguri, Nigerija. Djevojčica je bila opasana sa eksplozivom i naređeno joj je da se raznese na trgu među mnoštvom ljudi. Srećom uspjela je pronaći pomoć i preživjela. Djevojčice kao bombaši samoubojice su nažalost postale učestal trend. U prvom kvartalu 2017. bilo ih je čak 27.
Mladi jahači se natječu u Maen Jaran utrci konja, na Sumbawa otoku u Indoneziji. Jahači su djeca između 5-10 godina koja se trkaju bosonogi i bez opreme. Konji inače dosežu brzine i do 80 km/h, a dječaci za utrke zarade između 4 i 8 dolara.
Ljutiti anti-prosvjednik autom se zalijeće u prosvjednike u Charlottesvillu, Virginia, US. James Alex Fields Jr. visokom se brzinom zaletio u prosvjednike koji su prosvjedovali protiv uklanjanja kipa generala Roberta E. Lee-a, inače za neke u tom području jedan od heroja Juga u građanskim ratovima u Americi. James Alex Fields Jr. usmrtio je jednu osobu a ozlijedio njih 19. Prijeti mu doživotan zatvor.
Donald Trump je na oglašavanje potrošio 300 milijuna dolara, dok je Hillary Clinton potrošila 700 milijuna dolara.
Trumpov je tim pomoću baze podataka i analiza pustio čak 5.9 milijuna verzija oglasa, za razliku od Hillary Clinton koja je koristila 66.000 oglasa u istom periodu.
Međutim, kampanja Donalda Trumpa bila je puno uspješnija. Zašto? Pročitajte detaljnu analizu Marijan Palića.