Mađarska prijestolnica Budimpešta na pragu je velike urbane transformacije zahvaljujući projektu poznatom kao "Grand Budapest", koji je već u javnosti stekao nadimak "mini Dubai". Riječ je o investiciji teškoj 5 milijardi eura, rezultat suradnje Mađarske i Ujedinjenih Arapskih Emirata, s ciljem revitalizacije područja oko željezničke stanice Rákosrendező. Ova ambiciozna inicijativa obećava preobrazbu 100 hektara zapuštenog zemljišta u moderni urbani kvart, ali istovremeno izaziva val kontroverzi.
Projekt naime predviđa izgradnju moderne infrastrukture uključujući nove željezničke pruge, produženje linije metroa, biciklističke staze i prostrane pješačke zone. Planirano je između 35 i 40 hektara parkova i javnih prostora, kao i izgradnja škola i zajedničkih objekata. Ovakav razvoj mogao bi značajno podići kvalitetu života u Budimpešti i privući nove investicije.
Iza projekta "Grand Budapest" stoji kompanija Eagle Hills iz Ujedinjenih Arapskih Emirata. Ova privatna građevinska kompanija sa sjedištem u Abu Dhabiju specijalizirana je za investicije u građevinarstvu i nekretninama te je u ovim dijelu Europe poznata po projektima poput "Beograda na vodi", ali i vlasništvom nad hrvatskim hotelskim grupacijama Bluesun i Sunčani Hvar.
Međutim, ono što najviše polarizira javnost jest prijedlog za izgradnju zgrada visine do 500 metara, što bi znatno premašilo sadašnji zakonski limit od 90 metara. Ministarstvo graditeljstva i prometa Mađarske već je izrazilo protivljenje toj ideji, istaknuvši kako ne podržavaju gradnju nebodera takvih razmjera.
Gradonačelnik Budimpešte, Gergely Karácsony, aktivno se protivi projektu, smatrajući kako bi mogao narušiti arhitektonsku i kulturnu baštinu grada. Pokrenuo je inicijativu za korištenje prava prvokupa kako bi grad stekao zemljište i tako spriječio realizaciju projekta u njegovom trenutnom obliku. Podršku mu je ponudio i zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević, podsjetivši na uspješno zaustavljanje sličnog projekta "Zagreb Manhattan". Tomašević naglašava važnost stvaranja dostupnog stanovanja umjesto luksuznih zatvorenih stambenih zajednice.
Projekt "Grand Budapest" podijelio je i stručnu javnost. Protivnici upozoravaju na potencijalne negativne utjecaje na okoliš, promjenu vizure grada i prodaju vrijednog državnog zemljišta bez javnog natječaja. S druge strane, zagovornici ističu mogućnost urbanog preporoda, gospodarskog rasta i stvaranja novih radnih mjesta.