Starbucks je objavio kako je ransomware napad na njihovog softverskog dobavljača poremetio sustav za praćenje rasporeda zaposlenika, prisiljavajući poplarni američki lanac kafića da ručno bilježi radne sate i obračunava plaće.
Tvrtka koja je hakirana je Blue Yonder Group, podružnica Panasonica koja nudi softver za upravljanje opskrbnim lancima.
Prema objašnjenju iz Starbucksa, njihova prodajna mjesta su se prebacila na ručne metode, poput korištenja olovke i papira za izradu rasporeda zaposlenika. Dodali su kako incident nije utjecao na radno vrijeme ni poslovne operacije lokala.
"Vjerujemo kako ovaj prekid neće produljeno utjecati na obračun plaća za buduće tjedne", navela je tvrtka u priopćenju zaposlenicima. "Međutim, nastavljamo tražiti načine za poboljšanje točnosti obračuna i isplate plaća u slučaju da prekid potraje."
Blue Yonder je u ponedjeljak izdao priopćenje u kojem stoji kako su obavijestili relevantne klijente o incidentu te da će nastaviti komunicirati prema potrebi.
Napad je prvi put otkrio CNN, koji je naveo kako su neke britanske trgovine prehrambenih proizvoda poduzele mjere nakon hakiranja Blue Yonder Group-a.
Predstavnik britanskog trgovačkog lanca Morrisons izjavio je za Bloomberg News u ponedjeljak kako je povreda softverskog sustava Blue Yonder utjecala na sustave za upravljanje skladištima, no dodao je kako trgovine sada "zadovoljavajuće" funkcioniraju na rezervnim sustavima. Sainsbury’s je također potvrdio kako koristi Blue Yonder, ali nije iskusio probleme zahvaljujući rezervnom rješenju.
Prema službenim informacijama na web stranici Blue Yondera, njihovi klijenti uključuju proizvođačke, trgovačke, logističke, automobilske i restoranske kompanije.