Zatvori
Umjetna inteligencija na sveučilištima - umjetnička ilustracija
Foto: PoslovniPuls / AI
PoslovniPuls
11/06/2025

Poznato američko sveučilište od studenata će tražiti obvezno poznavanje umjetne inteligencije

Sveučilište Ohio State napravilo je značajan iskorak – pokrenulo je sveučilišnu inicijativu kojom umjetna inteligencija (AI) postaje sastavni i obvezni dio obrazovanja. Cilj nije samo omogućiti studentima razumijevanje AI-a, već ih osposobiti da ga odgovorno i učinkovito primjenjuju unutar svojih stručnih područja.

„Ohio State ima i priliku i odgovornost pripremiti svoje studente ne samo da prate promjene na tržištu rada, nego da ih predvode“, izjavio je predsjednik sveučilišta Walter “Ted” Carter Jr. „Umjetna inteligencija već danas mijenja način na koji radimo, živimo i učimo. Uskoro neće postojati nijedna industrija koja neće biti dotaknuta ovom tehnologijom.“

Program će se prvenstveno usmjeriti na novu generaciju brucoša, a dugoročno će obuhvatiti sve studente. Svaki diplomant Ohio Statea trebao bi postati, kako navode iz sveučilišta, „tečno pismen u umjetnoj inteligenciji i njenoj odgovornoj primjeni za unapređenje vlastite struke“.

Filozof Steven Brown, izvanredni profesor na istom sveučilištu, već je svjedočio transformaciji studentskog rada. Nakon što je dozvolio korištenje AI alata u pisanju eseja, ističe kako su rezultati bili neočekivano inovativni: „Jedan od najboljih radova bio je na temu karme i vraćanja kolica u supermarket. Pokazalo se da studenti ne koriste AI kao štaku, već kao kreativno proširenje vlastitog razmišljanja.“

Brown odbacuje ideju zabrane AI-a u obrazovanju i naglašava važnost učenja kroz etičku raspravu s AI sustavima: „Zabraniti AI studentima danas značilo bi ih pripremiti za svijet koji više ne postoji. AI je jedan od najmoćnijih obrazovnih alata koje je čovječanstvo ikada stvorilo. Ako se ne prilagodimo, zaostajemo.“

PODIJELITE OVAJ ČLANAK:
Sva prava pridržana © 2022 PoslovniPuls.com
cross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram