U vrijeme globalne ekonomske nestabilnosti i inflatornih pritisaka, sve više hrvatskih građana odlučuje se na ulaganje u plemenite metale, a posebno u investicijsko zlato. Ovaj oblik štednje i ulaganja doživljava pravi procvat, a brojke govore same za sebe.
Investicijsko zlato sve je poželjniji oblik ulaganja. U usporedbi s 2019., kada su hrvatski ulagači potrošili oko 50 milijuna eura na investicijsko zlato, vrijednost kupljenog zlata u 2024. godini premašila je 350 milijuna eura, što predstavlja ukupni porast ulaganja od čak 600 %. Taj trend ukazuje na snažno povjerenje građana u zlato kao ''sigurnu luku'' za očuvanje vrijednosti novca, navodi se u priopćenju.
Ako se uzme u obzir prosječni godišnji rast od 43 %, predviđa se da bi Hrvati u 2025. godini mogli uložiti više od 500 milijuna eura u investicijsko zlato. No, podaci Auro Domusa iz prvog kvartala ove godine sugeriraju još optimističniji scenarij.
''Tržište zlata u Hrvatskoj bilježi kontinuirani rast. Prema dosadašnjim brojkama u prvom kvartalu, očekujemo rekordne rezultate i učetverostručenje prometa u tekućoj godini. Pretpostavlja se da bi Hrvati u 2025. godini mogli kupiti investicijskog zlata u vrijednosti od čak milijardu eura,'' izjavio je Davor Žic, direktor marketinga i razvoja u Auro Domusu, jednoj od vodećih hrvatskih tvrtki za trgovinu plemenitim metalima.
Investicija koja čuva vrijednost novca
Zlato se tradicionalno percipira kao stabilna i dugoročna investicija, osobito u vremenima financijske neizvjesnosti. Njegova vrijednost ovisi o političkim, društvenim i gospodarskim kretanjima – u načelu, kod snažnih političkih nesigurnosti poput ratova ili gospodarskih kriza poput inflacije i recesije, cijene zlata izrazito snažno rastu, što ulagačima u zlato donosi zaradu na duže staže i čuva vrijednost novca. Za razliku od drugih investicijskih opcija, poput dionica, štednje ili nekretnina, na investicijsko zlato ne plaća se PDV, kao ni druga davanja, što dodatno povećava njegovu isplativost i dostupnost širem krugu građana. Također je vrlo likvidno i univerzalno prepoznato pa ga je po potrebi moguće vrlo brzo unovčiti bilo gdje u svijetu.
''Hrvati su prepoznali investicijsko zlato kao dugoročnu investiciju kojom primarno žele sačuvati vrijednost novca, dok su u manjoj mjeri motivirani zaradom. No, ne treba zanemariti ni potencijalnu zaradu koju je moguće ostvariti na duže staze. Uzmemo li u obzir pretpostavku da je osoba prije dva desetljeća kupila investicijsko zlato u vrijednosti 20.000 eura, danas bi za to isto zlato mogla dobiti više od 150.000 eura, koliko trenutačno vrijedi stan u novogradnji. To je prirast od čak 650 %, koji teško može osigurati bilo koja druga investicija. Samo u posljednjih godinu dana zlatu je skočila vrijednost za 36 %, zbog čega potencijal u zlatu vide i građani koji traže alternativne načine štednje,'' objašnjava Žic i dodaje kako je cijena zlata danas premašila 3.300 USD po unci.
Zašto je Hrvatima zlato sve primamljivije?
Rast interesa za zlato vidljiv je i na globalnoj razini, a iako Hrvatska još uvijek zaostaje za razvijenijim tržištima poput Austrije ili Njemačke u kojima gotovo svaka obitelj ima nekakvu ušteđevinu u zlatu, Hrvati posljednjih godina pokazuju sve veći interes za ulaganjem u žuti metal. Sve više ulagača prepoznaje zlato ne samo kao rezervu vrijednosti, već i kao strateški odgovor na dugoročne ekonomske izazove.
Razlog za pojačani interes za investicijskim zlatom su veća financijska pismenost građana i spremnost na alternativne oblike ulaganja, ali potencijalno i niske kamate na bankovnu štednju i obveznice. S druge strane, nekretnine postaju sve nedostižnija investicija zbog visoke cijene kvadrata, dok je zlato moguće kupiti u apoenima od 1 grama (≈ 112,00 EUR) do 1 kilograma (≈ 94.600 EUR). Dodatna prednost u odnosu na nekretnine je i to što je investicijsko zlato oslobođeno plaćanja svih vrsta poreza, što kod nekretnina nije slučaj. Također, stupanjem na snagu novog poreza na nekretnine početkom godine, zlato je ulagačima postalo još primamljivije.
''Vjerujem da će zlato nastaviti igrati važnu ulogu u investicijskim portfeljima hrvatskih građana. Ulagači su svjesni da zlato ima vrlo nisku razinu rizika i prosječan godišnji rast od više od 9 %, što ga čini odličnom opcijom za ulaganje na duge staze, stoga će zlato uvijek biti i ostati primamljiva investicija. Ako se aktualni trendovi nastave, 2025. godina mogla bi biti povijesna za hrvatsko tržište plemenitih metala,'' poručio je Davor Žic.