Zatvori
Silicijska dolina - umjetnička ilustracija
Foto: PoslovniPuls / AI
PoslovniPuls
18/02/2025

Žestoka kritika Silicijske doline: Umjesto trivijalnosti okrenite se važnim društvenim pitanjima

Silicijska dolina, koja je nekoć bila epicentar tehnološke inovacije i suradnje s američkom vladom, sada se suočava s ozbiljnim izazovima zbog premalog fokusa na društvene probleme, upozoravaju iz Palantira, vodeće tvrtke za big data analize. Prema Alexu Karpu, CEO-u Palantira, te Nicholasu Zamiski, njihovom voditelju korporativnih poslova i pravnom savjetniku, Silicijska dolina je skrenula sa svog početnog puta – usmjerenog na suradnju sa znanstvenicima i državnim institucijama kako bi se unaprijedile obrambene i druge važne društvene inicijative.

Karp i Zamiska u nedavnom su eseju za The Atlantic, koji je prilagođen za njihovu nadolazeću knjigu The Technological Republic, naglasili važnost povijesne suradnje između američke vlade i znanstvene zajednice, koja je bila ključna u stvaranju mnogih inovacija, od DARPA-e i NASA-e do razvoja svemirskih i vojnih tehnologija tijekom Hladnog rata. Međutim, smatraju kako današnja Silicijska dolina sve više usmjerava svoju energiju na tržište potrošnje, posebno kroz društvene mreže i aplikacije za online oglašavanje, umjesto da se bavi globalnim izazovima poput medicinskih otkrića, obrazovnih reformi i vojnih inovacija.

Karp i Zamiska tako tvrde kako su tehnološki lideri današnjice, iako često deklariraju visoke ciljeve, zapravo iskoristili svoje goleme zalihe kapitala i inženjerskog znanja za razvoj aplikacija koje služe prvenstveno zabavi i komercijalnoj potrošnji. Smatraju da su se tim putem distancirali od svojih početnih, uzvišenih ciljeva koji su se temeljili na suradnji s vladom i doprinosu cjelokupnom društvu.

Prema njihovom mišljenju, Silicijska dolina je sve više postajala skeptična prema vladama, umjesto da bude njihov partner, te se usmjerila prema tržištu koje je nagrađivalo startupe koji su odgovarali na “hirove kasnokapitalističke kulture.” Tržište je, kažu, sve više poticalo razvoj aplikacija za društvene mreže, dostavu hrane i online kupovinu, dok su važni društveni i znanstveni problemi ostajali zanemareni.

Iako se u Silicijskoj dolini sve više potiče usmjerenost prema potrošačima, Karp i Zamiska naglašavaju kako SAD i demokratski saveznici u Europi moraju obnoviti suradnju s tehnološkom industrijom kako bi se iskoristile mogućnosti novih tehnologija za društvenu dobrobit. Upozoravaju na važnost vraćanja zajedničkog cilja između vlade i tehnoloških tvrtki, koji je ključan za razvoj inovacija koje mogu odgovoriti na današnje društvene izazove.

Iako mnoge tehnološke tvrtke idu u smjeru potrošačkog tržišta, Palantir se ističe kao iznimka. Tvrtka, koja je bila usmjerena prema obrambenim i obavještajnim sektorima, nedavno je proširila svoje poslovanje na komercijalni sektor, ali je zadržala čvrste veze s vladama. U tu svrhu koriste vlastite AI platforme kako bi pomogli u razvoju tehnologija koje služe sigurnosti i obrani, ali također šire svoje prisustvo u komercijalnim industrijama.

Njihov uspjeh na burzi – dionice su prošle godine porasle za 340%, a ove godine već za 58% – govori o prepoznatom potencijalu tvrtke i potvrđuje snagu njihove poslovne strategije. Osim toga, Karp je proslavio ulazak Palantira u S&P 500, čime je postigao prepoznavanje tvrtke koja se protivi konvencionalnim poslovnim načelima i koja je održala povjerenje malih ulagača.

Karp i Zamiska zaključuju kako je možda bilo potrebno raskinuti sa starim poslovnim modelima, no sada je vrijeme da se izgrade novi odnosi između vladinih institucija i tehnološkog sektora. Pozivaju na rekonstrukciju "tehnološke republike", koja će biti usmjerena na zajednički cilj – stvaranje inovacija koje će služiti društvu u cjelini, a ne samo zadovoljavanju tržišnih potreba.

PODIJELITE OVAJ ČLANAK:
Sva prava pridržana © 2022 PoslovniPuls.com
cross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram