Meta Platforms, Facebookova krovna kompanija, traži do 4 gigavata nuklearne energije kako bi osigurala pouzdan izvor električne energije za svoje podatkovne centre.
Meta je tako pozvala građevinske kompanije da dostave prijedloge za isporuku između 1 i 4 gigavata reaktorske snage, počevši od ranih 2030-ih, stoji u priopćenju objavljenom u utorak. Komercijalni nuklearni reaktori proizvode oko 1 gigavat električne energije, što je dovoljno za napajanje otprilike 750.000 prosječnih kućanstava.
Meta ubrzano osigurava čistu energiju kako bi zadovoljila ogromne energetske potrebe koje dolaze s njezinim ambicijama u području umjetne inteligencije. Poput drugih tehnoloških divova kao što su Amazon i Alphabet, Meta istražuje atraktivan, ali teško ostvariv izvor energije — nuklearnu energiju. Nuklearni reaktori obećavaju čistu energiju 24/7, no elektroprivrede pokazuju mali interes za njihovu gradnju zbog visokih troškova i dugih rokova izgradnje. Međutim, tehnološke kompanije s velikim kapitalom mogle bi ubrzati razvoj nove generacije nuklearnih elektrana, piše Bloomberg.
“Spremni su preuzeti nešto veći rani financijski rizik”, rekao je Adam Stein, direktor inovacija u nuklearnoj energiji pri istraživačkoj organizaciji Breakthrough Institute. “Komunalna poduzeća ne prate potrebe tehnoloških kompanija.”
Meta je izjavila kako će razmotriti velike, konvencionalne reaktore, ali i male modularne reaktore, koji predstavljaju novi pristup koji bi mogao biti brži i jeftiniji za implementaciju, ali još nije dokazan u praksi.
Ova objava dolazi nakon sličnih najava Alphabet-a i Amazona o ulaganju u kompanije koje razvijaju napredne tehnologije reaktora. Također, Microsoft je nedavno potpisao ugovor o kupnji energije iz reaktora koji Constellation Energy planira ponovno pokrenuti na lokaciji Three Mile Island u Pennsylvaniji.