Jedan od najvećih švedskih državnih mirovinskih fondova, AP7, objavio je kako je izbacio Teslu iz svog portfelja i stavio američkog proizvođača električnih automobila na crnu listu zbog, kako navodi, "dokazanog kršenja sindikalnih prava u Sjedinjenim Američkim Državama".
Iz fonda su poručili kako su odluku donijeli nakon višegodišnjeg dijaloga s Teslom koji nije urodio konkretnim promjenama. U tom je razdoblju AP7, zajedno s drugim institucionalnim investitorima, pokušavao kroz prijedloge dioničara potaknuti Teslu na poštivanje radničkih prava, no tvrtka, tvrde, nije pokazala volju za suštinskim promjenama.
"Naš angažman nije donio rezultate. Tesla nije poduzela odgovarajuće mjere kako bi ispravila situaciju", izjavio je glasnogovornik fonda Mikael Lindh Hok za AFP.
AP7 je krajem svibnja potpuno likvidirao svoj udio u Tesli, koji je bio vrijedan oko 13 milijardi švedskih kruna (približno 1,2 milijarde eura), što je činilo otprilike 1 % ukupne imovine fonda.
Odluka dolazi u trenutku kada je Tesla već neko vrijeme u središtu radnog spora u Švedskoj. Sukob je započeo 2023. godine kada je sindikat metalaca IF Metall pokrenuo štrajk zbog odbijanja tvrtke da potpiše kolektivni ugovor o plaćama. U štrajku je sudjelovalo oko 130 mehaničara iz deset Teslinih servisnih centara u sedam švedskih gradova. Situacija se dodatno zaoštrila kada su se akcijama pridružili i drugi sindikati – uključujući poštanske i lučke radnike – koji su pokušali izvršiti pritisak na Teslu blokiranjem logistike i isporuka rezervnih dijelova.
Potporu su štrajkašima pružile i sindikalne organizacije iz drugih nordijskih zemalja, čime je spor prerastao lokalne okvire i postao simbol šire borbe za očuvanje skandinavskog socijalnog modela.
Na globalnoj razini, Tesla i njezin izvršni direktor Elon Musk već su godinama pod kritikom zbog protivljenja sindikalnom organiziranju. Tvrtka dosljedno odbacuje kolektivno pregovaranje i inzistira na izravnoj komunikaciji s radnicima, što je u oštrom kontrastu s europskim standardima radničkih prava.
Za AP7, koji upravlja mirovinskim ušteđevinama švedskih građana kroz tzv. državni premijski mirovinski sustav, odluka o povlačenju iz Tesle ima i reputacijski značaj. Fond već dulje njeguje imidž odgovornog ulagača, s naglaskom na održivost i poštivanje ljudskih prava.
"Mi ne ulažemo u kompanije koje krše temeljna prava radnika. To nije samo stvar etike, već i dugoročne održivosti ulaganja", poručili su iz fonda.