Apple je ponovno u fokusu s ambicioznim planom ulaganja od 500 milijardi dolara u SAD-u tijekom sljedeće četiri godine. Ova rekordna investicija uključuje otvaranje 20.000 radnih mjesta u istraživanju i razvoju te izgradnju velike tvornice servera za umjetnu inteligenciju u Teksasu.
Prema Appleovim najavama, ovaj impresivan budžet obuhvaća razne aspekte poslovanja tvrtke u SAD-u, od nabave dijelova od američkih dobavljača do produkcije sadržaja za Apple TV+.
Izvršni direktor Applea Tim Cook prošlog tjedna sastao se predsjednikom Donaldom Trumpom, što otvara pitanje političke dimenzije ove investicije. Naime, Trumpova administracija nedavno je uvela carine od 10% na brojne proizvode proizvedene u Kini, a Apple, čiji se ključni uređaji sastavljaju upravo tamo, već je ranije osigurao određene iznimke od tih tarifa.
"Ova investicija djelomično je i politički signal," smatra analitičar Gil Luria iz D.A. Davidsona. On procjenjuje kako je Apple već sada na godišnjoj razini angažiran s više od 150 milijardi dolara u SAD-u, uključujući troškove robe i kapitalna ulaganja. Prema toj računici, Apple će lako doseći zacrtanu investiciju unutar nekoliko godina.
Ovo nije prvi put da Apple daje značajna obećanja o ulaganjima u SAD. Tijekom prve Trumpove administracije 2018. godine, tvrtka je najavila kako će do 2023. doprinijeti američkom gospodarstvu s 350 milijardi dolara.
Najavljena ulaganje se ne odnose samo na proizvodne kapacitete već i na tehnološku autonomiju. Apple je prošlog mjeseca započeo masovnu proizvodnju vlastitih čipova u tvornici u Arizoni, koju vodi Taiwan Semiconductor Manufacturing Co (TSMC). Ovaj potez dio je šire strategije smanjenja ovisnosti o azijskim dobavljačima, posebice u kontekstu američkih nastojanja da ojačaju vlastitu industriju poluvodiča kroz tzv. CHIPS zakonski akt.
Dodatno, Apple je najavio izgradnju velikog proizvodnog pogona u Houstonu u suradnji s Foxconnom, gdje će se sastavljati poslužitelji za podatkovne centre koji pokreću Apple Intelligence – niz AI značajki dizajniranih za optimizaciju svakodnevnih zadataka poput pisanja e-mailova i organizacije podataka.
Apple također planira povećati svoj Advanced Manufacturing Fund s 5 na 10 milijardi dolara. Cilj tog fonda je podržati proizvodne inovacije u SAD-u, a dio sredstava bit će usmjeren na naprednu proizvodnju silicijskih čipova u TSMC-ovoj tvornici u Arizoni.
Još jedan zanimljiv aspekt ulaganja je osnivanje Appleove proizvodne akademije u Michiganu. Ovaj projekt omogućit će inženjerima Applea, zajedno s profesorima lokalnih sveučilišta, da pružaju besplatne edukacije malim i srednjim poduzećima u područjima optimizacije proizvodnje i upravljanja projektima.