Bitcoin je ponovno u središtu financijske javnosti nakon što je britanska banka Standard Chartered objavila smjelu prognozu: vodeća kriptovaluta dosegnut će vrijednost od 500.000 dolara prije nego što Donald Trump završi svoj drugi predsjednički mandat. Ovakva predviđanja neizbježno otvaraju pitanje – je li ovaj scenarij realan ili samo još jedna optimistična spekulacija?
Prema prognozama Standard Chartereda, Bitcoin će do kraja 2025. dosegnuti 200.000 dolara, nakon čega bi u idućim godinama nastavio rast: 300.000 dolara u 2026., 400.000 dolara u 2027. te naposljetku 500.000 dolara u 2028. godine. Ovaj optimistični scenarij temelji se na dva ključna faktora: povećanoj dostupnosti Bitcoina za institucionalne investitore i smanjenju volatilnosti koja ga je do sada činila rizičnim ulaganjem.
Jedan od najvažnijih katalizatora ovog trenda jest uvođenje spot Bitcoin ETF-ova, koji su omogućili ulagačima iz tradicionalnih financijskih institucija jednostavniji pristup kriptotržištu. Već sada se vidi snažan priljev kapitala – procjenjuje se da je odobrenje ovih financijskih proizvoda donijelo neto priljev od 39 milijardi dolara. Među njima, BlackRockov iShares Bitcoin Trust prednjači s priljevom od 249 milijuna dolara samo u jednom danu.
Dodatni impuls dolazi iz regulatornih promjena u SAD-u. Geoffrey Kendrick, voditelj odjela za istraživanje digitalne imovine u Standard Charteredu, smatra da su poboljšanja na regulatornom planu jedan od glavnih pokretača rasta Bitcoina. Posebno je istaknuo Trumpovo ukidanje Staff Accounting Bulletin (SAB) br. 121, koji je od kompanija zahtijevao da digitalnu imovinu knjiže kao obvezu. Ova promjena olakšala je institucionalnim investitorima ulazak na tržište.
Nadalje, Trumpova najava istraživanja potencijalne nacionalne rezerve digitalne imovine otvara prostor za mogućnost da središnje banke počnu ulagati u Bitcoin. Ako bi se to ostvarilo, potražnja bi mogla dodatno rasti, a time i cijena.
Trenutna cijena Bitcoina kreće se oko 96.700 dolara, što je značajan rast u odnosu na 68.800 dolara prije Trumpove izborne pobjede. Ako bi doista dosegnuo 500.000 dolara, njegova bi tržišna kapitalizacija premašila 10,5 bilijuna dolara, čime bi potencijalno nadmašio Apple i Microsoft te dosegao polovicu trenutne tržišne kapitalizacije zlata, koja iznosi 19,4 bilijuna dolara. Ovakav razvoj događaja učvrstio bi Bitcoin kao digitalnu alternativu zlatu, što mnogi zagovornici kriptovaluta već godinama predviđaju.
Dok Bitcoin bilježi impresivan rast, Ethereum, druga najveća kriptovaluta, suočava se s izazovima. Omjer Ethereum-Bitcoin pao je na 0,028, što je najniža razina u posljednje četiri godine. Tijekom proteklog mjeseca Ethereum je oslabio za 13,8% u odnosu na Bitcoin, a od rujna 2022. izgubio je preko 70% svoje vrijednosti u BTC paritetu. Unatoč tome, Ethereum ETF-ovi i dalje privlače institucionalne investitore, s neto priljevom od 308 milijuna dolara zabilježenim početkom veljače.
Iako Bitcoin trenutno drži cijenu iznad 90.000 dolara, tržište ostaje osjetljivo na globalne događaje. Geopolitičke napetosti, posebno trgovinski sukob između SAD-a i Kine, stvaraju neizvjesnost koja može utjecati na volatilnost cijene. Analitičari iz QCP Capitala upozoravaju da, iako je privremeno odgađanje carina protiv Meksika i Kanade donijelo olakšanje tržištima, globalna ekonomska situacija i dalje može uzrokovati cjenovne šokove.