Zatvori
London horizont
Foto: Fred Moon / Unsplash
PoslovniPuls
13/01/2025

Nešto se događa: Private equity fondovi pojačali svoje aktivnosti na europskom tržištu

Private equity fondovi protekle su godine znatno intenzivirali svoje aktivnosti na europskom tržištu, koristeći izazove poput gospodarskog usporavanja i političke nestabilnosti kako bi preuzeli vrijedne kompanije po povoljnim cijenama. Prema analizi podataka Dealogica, objavljenoj u Financial Timesu, vrijednost velikih europskih transakcija (iznad milijardu dolara) rasla je dvostruko brže nego u ostatku svijeta.

U 2024. godini sklopljeni su poslovi ukupne vrijednosti od 133 milijarde dolara, što predstavlja impresivan rast od 78% u usporedbi s prethodnom godinom. Na globalnoj razini, rast je iznosio 29%, dosegnuvši ukupno 242 milijarde dolara.

Velike transakcije oblikuju tržište

Među najznačajnijim transakcijama izdvaja se konzorcijski ugovor vrijedan 6,9 milijardi dolara za britansku investicijsku platformu Hargreaves Lansdown, akvizicija tvrtke za kibernetičku sigurnost Darktrace u iznosu od 5,5 milijardi dolara od strane američkog Thoma Brava, te Brookfieldovo ulaganje od 3,8 milijardi dolara u francusku kompaniju za obnovljivu energiju Neoen.

Gospodarska neizvjesnost, uključujući usporeni rast i geopolitičke napetosti, dodatno je potaknula američke investitore na ulazak u Europu. Neil Barlow, partner u odvjetničkoj tvrtki Clifford Chance, istaknuo je kako su stabilnija europska gospodarstva, poput Ujedinjenog Kraljevstva, nordijskih zemalja i Njemačke, postala ključna žarišta za privatne investicijske fondove.

Slabljenje europskih burzi, uključujući Londonsku burzu, dodatno je potaknulo trend privatizacije. Vrijednost poslova privatizacije, koji uključuju preuzimanja većinskih udjela iznad milijardu dolara, porasla je za 44% u 2024., dosegnuvši 52 milijarde dolara. Zabilježeno je 15 velikih transakcija, u usporedbi s 10 godinu ranije.

Ipak, europske dionice i dalje su znatno podcijenjene u odnosu na američke. Indeks Stoxx Europe 600 trguje se s rekordnim diskontom u usporedbi s američkim S&P 500, što dodatno privlači investitore.

Dok velike transakcije dominiraju, manji poslovi (vrijednosti između 50 milijuna i milijardu dolara) bilježe sporiji rast. U Europi su takvi poslovi porasli za samo 1% u 2024., dok su na globalnoj razini zabilježili rast od 16%. Richard Hope iz kompanije Hamilton Lane istaknuo je da su manji poslovi u Europi pogođeni “makroekonomskim vjetrovima” specifičnima za regiju.

Alexis Maskell iz BC Partnersa primijetio je kako europsko tržište otkupa ostaje fragmentirano, ali da nudi brojne prilike za preuzimanje vodećih kompanija po povoljnim cijenama. “Možete pronaći kompanije koje su lideri na tržištu, ali relativno ispod radara, često s diskontom u odnosu na njihove američke konkurente”, dodao je.

PODIJELITE OVAJ ČLANAK:
Sva prava pridržana © 2022 PoslovniPuls.com
cross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram