U zimskom semestru 2025. godine, na Sveučištu u Kaliforniji u Los Angelesu (UCLA) će se održavati kolegij iz komparativne književnosti koji će koristiti udžbenik, domaće zadaće i resurse asistenta generirane umjetnom inteligencijom (AI).
Riječ je o kolegiju koji obuhvaća pregled književnosti od srednjeg vijeka do 17. stoljeća, dok su materijali za nastavu kreirani pomoću Kudu-a — “evoluirane” platforme za udžbenike koju je osnovao Alexander Kusenko, profesor fizike i astronomije na UCLA-u. Sveučilište navodi kako će ovo biti prvi kolegij u njihovom odjelu za humanističke znanosti koji koristi materijale razvijene putem Kudu AI platforme.
Kako bi kreirala ove materijale, profesorica Zrinka Stahuljak omogućila je Kudu-u pristup svojim bilješkama, PowerPoint prezentacijama i YouTube videozapisima iz prijašnjih kolegija. Proces kreiranja materijala može trajati tri do četiri mjeseca, ali UCLA ističe kako bi angažman profesora trebao biti ograničen na 20 sati (Kudu također honorira profesore za njihovo vrijeme).
Profesorica Stahuljak naglasila je kako bi ovaj pristup trebao osloboditi vrijeme njoj i njezinim asistentima kako bi se mogli bolje posvetiti radu sa studentima te osigurati dosljedniju isporuku nastavnih materijala.
Studenti će također moći postavljati pitanja Kudu-u o nastavnim materijalima, pri čemu će odgovori biti temeljeni isključivo na materijalima koje je profesorica osigurala, a ne na informacijama dostupnima na internetu.