Zatvori
Kombajn
Foto: Scott Goodwill / Unsplash
PoslovniPuls
11/12/2024

Ni poljoprivreda više ne može naprijed bez AI-a, blockchaina i IoT-a

Kako se svijet suočava s rastućom populacijom i sve izraženijim učincima klimatskih promjena, moderna poljoprivreda doživljava digitalnu transformaciju koja mijenja način na koji proizvodimo hranu. Precizna poljoprivreda, umjetna inteligencija (AI), blockchain i Internet stvari (IoT) donose revoluciju u sektor koji je dugo bio vezan za tradicionalne metode.

Jedan od najvećih izazova s kojim se suočava suvremena poljoprivreda jest potreba za povećanjem proizvodnje hrane bez proširenja obradivih površina. Prema podacima Organizacije za hranu i poljoprivredu (FAO), globalna proizvodnja hrane mora porasti za 70% do 2050. kako bi zadovoljila potrebe rastuće globalne populacije.

Digitalne tehnologije već pružaju rješenja koja optimiziraju proizvodne procese. Satelitske slike i dronovi omogućuju praćenje usjeva u stvarnom vremenu, dok senzori u tlu prate vlagu i razinu hranjivih tvari. Ovi podaci, analizirani putem AI sustava, omogućuju precizno navodnjavanje i primjenu gnojiva, smanjujući troškove i ekološki otisak.

Blockchain tehnologija također se sve češće koristi u poljoprivrednom sektoru kako bi osigurala transparentnost i sljedivost proizvoda - od polja do stola. Potrošači, koji su sve svjesniji podrijetla hrane, žele znati gdje i kako je njihov obrok proizveden. Na primjer, blockchain omogućuje praćenje proizvoda od farme do stola, eliminirajući rizike poput prijevara s oznakama organskog porijekla.

Tvrtke poput IBM-a razvile su platforme koje koriste blockchain za povezivanje farmera, distributera i maloprodajnih lanaca. Ovaj sustav ne samo da povećava povjerenje potrošača, već i pomaže proizvođačima ostvariti bolje cijene zahvaljujući transparentnosti.

Poljoprivredni roboti – od berača voća do autonomnih traktora – brzo postaju stvarnost. Ovi sustavi ne samo da smanjuju ovisnost o sezonskoj radnoj snazi, već i osiguravaju učinkovitiju berbu i obradu usjeva.

Na primjer, kompanije poput John Deere-a razvijaju autonomne traktore opremljene AI-jem i kamerama visoke rezolucije, koji mogu precizno obrađivati tlo bez ljudske intervencije. Takva rješenja posebno su važna u kontekstu globalnog nedostatka radne snage u poljoprivredi.

Unatoč očitim prednostima, implementacija digitalnih tehnologija u poljoprivredi svakodnevno nailazi na brojne prepreke. Visoki početni troškovi i nedostatak digitalne infrastrukture u ruralnim područjima glavni su izazovi, osobito u zemljama u razvoju.

Osim toga, farmeri često trebaju dodatnu edukaciju kako bi u potpunosti iskoristili potencijal novih alata. Poticanje ulaganja u infrastrukturu i obuku bit će ključno za širu implementaciju ovih tehnologija.

PODIJELITE OVAJ ČLANAK:
Sva prava pridržana © 2022 PoslovniPuls.com
cross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram