Tesla, danas globalni simbol (električnih) inovacija u automobilskoj industriji, osnovana je 1. srpnja 2003. godine u Kaliforniji. Iza početaka ove revolucionarne tvrtke stajali su Martin Eberhard i Marc Tarpenning, dvojac s vizijom stvaranja električnih vozila koja bi nadmašila tradicionalne automobile u performansama, dizajnu i održivosti.
Eberhard, iskusni inženjer i poduzetnik, bio je inspiriran svojom ljubavlju prema automobilima i zabrinutošću za okoliš. Tarpenning, njegov poslovni partner, imao je iskustvo u razvoju softverskih sustava. Njihova je suradnja bila temeljna u stvaranju prve ideje o električnom vozilu visokih performansi, koje je kasnije postalo Tesla Roadster.
Elon Musk se priključuje Tesli tek 2004. godine, godinu dana nakon osnivanja, kao najveći investitor u prvoj rundi financiranja. Uložio je 6,5 milijuna dolara, čime je stekao većinski udio i postao predsjednik uprave te američke kompanije. Musk je već bio prepoznat kao uspješan poduzetnik, suosnivač PayPala i SpaceX-a, te je sa sobom donio snažnu viziju i nevjerojatnu sposobnost privlačenja pažnje medija i investitora.
Iako nije bio jedan od osnivača Tesle, Musk je ubrzo postao zaštitno lice tvrtke. Njegova uloga bila je ključna u usmjeravanju kompanije prema agresivnijem razvoju tehnologije i ambicioznijim planovima za budućnost. Nakon nesuglasica s Eberhardom 2007. godine, koje su rezultirale njegovim odlaskom iz uprave, Musk je preuzeo punu kontrolu nad Teslom. Godine 2008. postao je izvršni direktor (CEO) tvrtke.
Eberhard nije skrivao svoje kritike prema Elonu Musku nakon odlaska iz Tesle. U više je navrata izjavio da je Musk imao ključnu ulogu u osiguravanju financiranja, ali je također istaknuo kako ga vidi kao kontroverznu figuru. "Elon je bio odličan u privlačenju pažnje i stvaranju uzbuđenja oko Tesle, ali istina je da često preuzima zasluge za ideje koje nisu njegove", rekao je Eberhard u jednom intervjuu.
Ipak, nije sve ostalo na kritici. U kasnijim izjavama Eberhard je priznao: "Tesla ne bi postigla ovakav globalni uspjeh bez Muskovih nevjerojatnih ambicija i spremnosti na rizik."
Tarpenning, poznat po suzdržanijem pristupu, o Musku govori opreznije. "Elon je bez sumnje ključni dio Tesline priče, ali važno je priznati doprinos svih koji su bili uključeni u ranim danima kompanije," izjavio je Tarpenning, ističući kako je kolektivni rad bio temelj za kasniji uspjeh tvrtke.
Pod Muskom, Tesla je proširila svoju ponudu električnih automobila, uvodeći modele poput Modela S, 3, X i Y. Njegova strategija kombiniranja vrhunske tehnologije, modernog dizajna i održivosti pretvorila je Teslu u jednu od najvrijednijih kompanija na svijetu.
Unatoč kritikama zbog osobujnog i često agresovnog stila vođenja tvrtke, Musk je (uglavnom) uspio ispuniti obećanja koja su se nekad činila nemogućima. Tesla je ne samo redefinirala tržište električnih automobila, već je postavila temelje za širu primjenu obnovljivih izvora energije i autonomnih vozila.
Dok su osnivači Tesle ostali u sjeni Muska, njihova uloga u stvaranju Tesle ne može se zanemariti. Eberhard i Tarpenning nastavili su se baviti inovacijama i poduzetništvom, često ističući kako su njihovi početni snovi o električnim vozilima daleko nadmašeni uspjehom Tesle.