Prodaja osobnih luksuznih proizvoda trebala bi pasti za 2% ove godine, pri čemu poskupljenja i ekonomska neizvjesnost smanjuju bazu kupaca luksuznih proizvoda, navodi konzultantska tvrtka Bain & Company u svom izvješću.
Tržištu čija se vrijednost procjenjuje na oko 363 milijarde eura, Bain procjenjuje pad prodaje od 20-22% u Kini, koja sada postaje teret nakon višegodišnjeg uzleta prije pandemije, potaknutog rastućom srednjom klasom i imućnim pojedincima.
"Ovo je prvi pad industrije osobnih luksuznih dobara od krize 2008.-09., izuzmemo li pandemiju koronavirusa", izjavila je za Reuters Federica Levato, partnerica u Bainu.
Izvješće, objavljeno u srijedu, vjerojatno će pojačati zabrinutost među investitorima da bi trenutna kriza u sektoru, koja je već srušila cijene dionica kompanija poput LVMH i Kering-a, mogla biti dublja i dugotrajnija nego što se očekivalo.
Globalna prodaja luksuznih osobnih dobara - uključujući odjeću, dodatke i kozmetičke proizvode - očekuje se da će ostati stabilna po stalnim tečajevima tijekom blagdanske sezone, s time da se i dalje očekuju negativni rezultati iz Kine, izjavila je Levato.
Pomak brendova prema pozicioniranju proizvoda u višim cjenovnim kategorijama, u kombinaciji sa slabijom potrošačkom sigurnošću zbog ratova, ekonomskih poteškoća u Kini i izbora diljem svijeta, doveo je do toga da mnogi kupci, osobito mlađi, odustanu od kupovine.
"Baza luksuznih potrošača smanjena je za 50 milijuna u posljednje dvije godine, s ukupnog broja od približno 400 milijuna potrošača", kazala je Levato.
Izgledi za rast tržišta djelomično ovise o strategijama koje će brendovi odlučiti provoditi, uključujući prilagodbu cijena, dodala je.
Sektor osobnih luksuznih dobara trebao bi rasti između 0% i 4% u 2025. godini, potpomognut prodajom u Europi i Americi, dok se u Kini očekuje oporavak tek u drugoj polovici godine, navodi Bain.
Levato je također kazala kako je pobjeda Donalda Trumpa na predsjedničkim izborima u SAD-u uklonila jednu neizvjesnost, dok bi moguće smanjenje kamatnih stopa i poreza moglo potaknuti Amerikance na veću potrošnju.
Nasuprot osobnim dobrima, očekuje se da će luksuzna potrošnja na iskustva, poput ugostiteljstva i gastronomije, rasti ove godine, izvještava Bain.