Kapitalna ulaganja četiri najveće internetske i softverske kompanije — Amazona, Microsofta, Meta Platforms i Alphabeta — trebala bi ove godine dosegnuti više od 200 milijardi dolara, što je rekordna suma za ovaj izdašni kolektiv. Izvršni direktori svake od tih kompanija prošlog su tjedna upozorili investitore kako će njihov trošak poslovanja nastaviti rasti i iduće godine, a možda i dodatno eskalirati.
Ovaj trend naglašava goleme troškove i resurse koje zahtijeva globalna ekspanzija umjetne inteligencije, potaknuta dolaskom ChatGPT-a. Tehnološki divovi utrkuju se kako bi osigurali rijetke vrhunske čipove i izgradili podatkovne centre koje tehnologija zahtijeva, piše Bloomberg.
Na pozivu s investitorima u četvrtak, izvršni direktor Amazona, Andy Jassy, nazvao je AI „stvarno neobično velikom, možda jedinstvenom prilikom u životu,” potvrdivši projekciju svoje tvrtke za rekordno ulaganje od 75 milijardi dolara za 2024. godinu. “Mislim da će naši klijenti, poslovanje i dioničari dugoročno biti zadovoljni što smo agresivno krenuli u ovom smjeru.” Analitičari iz MoffettNathansona nazvali su Amazonove izdatke “zapanjujućima.”
Dan ranije, izvršni direktor Mete, Mark Zuckerberg, obećao je povećati ulaganja u AI i druge futurističke projekte koje sada smatra ključnima za budućnost kompanije. Kapitalna ulaganja Mete mogla bi dosegnuti i 40 milijardi dolara ove godine. U međuvremenu, Alphabetov kapitalni proračun nadmašio je očekivanja Wall Streeta, a financijska direktorica Anat Ashkenazi predviđa “značajan” rast ulaganja u 2025. godini.
Apple je također najavio velika ulaganja u AI, predstaviviši niz novih usluga, poput naprednijeg asistenta Siri, nazvanog Apple Intelligence. No, relativno slabi financijski rezultati ove tvrtke za tekuće tromjesečje nisu imali koristi od novih AI proizvoda koji uglavnom još nisu dostupni.
Microsoft, čije performanse nisu oduševile Wall Street, kaže kako slabi kvartalni rezultati nisu bili posljedica manjka interesa kupaca za njihove cloud i AI usluge, već izravna posljedica nemogućnosti tvrtke da dovoljno brzo izgradi potrebne kapacitete. “Ova potražnja pojavila se prilično brzo,” izjavio je izvršni direktor Satya Nadella. Dodao je da se “podatkovni centri ne grade preko noći.”
Microsoft je u tromjesečju potrošio 14,9 milijardi dolara, što je rast od 50% u odnosu na prošlu godinu — i iznos veći nego što je kompanija ikad potrošila na imovinu i opremu u jednoj godini prije 2020. Financijska direktorica Amy Hood kazala je investitorima kako će Microsoft raditi na balansiranju ponude podatkovnih centara.
Zabrinutost Wall Streeta zbog nekontroliranog trošenja ne jenjava. Meta je nedavno prijavila operativni gubitak od 4,4 milijarde dolara za Reality Labs, odjel koji proizvodi naočale za proširenu stvarnost i druge uređaje. Kompanija je također mnogo uložila u razvoj Llama AI modela koji imaju za cilj konkurirati Googleu i OpenAI-ju, piše Bloomberg.
Na konferencijskom pozivu vezanom uz financijske rezultate, Zuckerberg je izjavio kako ta ulaganja u AI poboljšavaju primarno poslovanje tvrtke — prodaju oglasa na Facebooku i Instagramu. No investitori će i dalje biti nervozni zbog bilo kakvih znakova slabosti u poslovanju s oglasima “dok čekaju povrat na veće Metaine oklade u AI,” kazala je Jasmine Enberg, glavna analitičarka u Emarketeru.
Unatoč tome, dionice Mete ove su godine porasle za 60%. Neki analitičari smatraju kako će Zuckerbergova velika ulaganja donijeti i razmjerno velike rezultate.