

Uber je najavio je kako će od 2026. godine korisnicima svoje aplikacije ponuditi i helikopterske letove. Partner u ovom ambicioznom projektu je američka kompanija Joby Aviation, pionir u razvoju električnih zračnih taksija.
Ova vijest dolazi nakon što je Joby u kolovozu zaključio akviziciju vrijednu 125 milijuna dolara tvrtke Blade, specijalizirane za helikopterski i luksuzni zračni prijevoz. Blade je prošle godine zabilježio više od 50.000 putnika na 12 urbanih terminala u SAD-u, ali i na francuskoj rivijeri.
Integracija Bladeove usluge u Uberovu aplikaciju, kako tvrdi osnivač i izvršni direktor Jobyja JoeBen Bevirt, „prirodan je sljedeći korak“ u globalnom partnerstvu dviju kompanija te istodobno uvod u lansiranje tihih, električnih letjelica bez emisija. Joby već godinama razvija tzv. eVTOL (electric vertical take-off and landing) letjelice, koje kombiniraju prednosti helikoptera i aviona.
Uber je još 2019. najavio suradnju s Jobyjem, a godinu kasnije mu je i prodao vlastiti odjel za leteće taksije Elevate.
Andrew Macdonald, predsjednik i operativni direktor Ubera, naglasio je kako ova suradnja otvara vrata „sljedećoj generaciji putovanja“ i nadovezuje se na dugogodišnju viziju kompanije o širenju usluga izvan cestovnog prijevoza. Detalji o načinu rezervacije i cijeni karata bit će poznati bliže službenom lansiranju usluge.
