Prema najnovijim podacima Državnog zavoda za statistiku, prosječna mjesečna neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama iznosila je 1439 eura – što predstavlja pad od 0,6 posto u odnosu na ožujak, ali i rast od 8,8 posto u usporedbi s istim mjesecom prošle godine.
Najveće prosječne plaće zabilježene su u IT i informacijskim uslugama, gdje su zaposlenici u prosjeku primili 2812 eura. S druge strane, najniže plaće i dalje su prisutne u tekstilnoj industriji – prosjek u sektoru proizvodnje odjeće iznosio je svega 925 eura.
Medijalna neto plaća, koja bolje prikazuje stvarnu raspodjelu primanja jer označava iznos koji dijeli zaposlenike na točno dvije polovice – one koji zarađuju manje i one koji zarađuju više – iznosila je u travnju 1218 eura. To je 1,5 posto više nego u ožujku i čak 9,7 posto više nego godinu dana ranije.
Bruto plaća, koja uključuje poreze i doprinose, u travnju je iznosila prosječno 1998 eura. Na mjesečnoj razini to je pad od 0,8 posto, dok je na godišnjoj razini zabilježen porast od 9,2 posto, odnosno 5,8 posto u realnim iznosima.
Zaposleni su u travnju odradili u prosjeku 174 plaćena sata, što je za gotovo 5 posto više nego u ožujku. Ipak, prosječna neto satnica pala je u odnosu na prethodni mjesec za 4,5 posto, na 8,08 eura. Unatoč tome, u usporedbi s istim razdobljem prošle godine, satnica je zabilježila rast od 9,3 posto.