Tvrtka za ulaganja osnivača Spotifyja Daniela Eka predvodi ulaganje vrijedno 600 milijuna eura u njemačku obrambenu tehnološku kompaniju Helsing, čime se vrijednost te tvrtke penje na 12 milijardi eura i svrstava je među najvrjednije europske start-upove.
Dogovor dolazi u trenutku kada start-up iz Münchena širi svoje poslovanje izvan područja softvera temeljenog na umjetnoj inteligenciji te počinje proizvoditi vlastite dronove, zrakoplove i podmornice.
Helsing profitira od velikog vala ulaganja u obrambenu industriju, potaknutog napetim geopolitičkim okruženjem koje motivira zemlje diljem svijeta na povećanje vojnih proračuna, dok rat u Ukrajini mijenja pristup tehnologiji na bojištu.
Prima Materia, investicijska tvrtka koju su 2020. osnovali Daniel Ek i rani ulagač u Spotify Shakil Khan, prva je značajnije uložila u Helsing 2021., nekoliko mjeseci prije ruske invazije na Ukrajinu punog razmjera.
Sada Prima Materia "udvostručuje ulog", rekao je Ek za Financial Times. Tvrtka predvodi najnoviji krug ulaganja, zajedno s postojećim ulagačima, uključujući švedsku obrambenu grupu Saab i fondove rizičnog kapitala Lightspeed Ventures, Accel, Plural i General Catalyst.
Ovim ulaganjem ukupni iznos prikupljenog kapitala iznosi 1,37 milijardi eura.
„Svijet se danas testira na više načina nego ikad prije. To je ubrzalo vremenski okvir za Helsingovo financiranje“, rekao je Ek, posebno istaknuvši sukob između Rusije i Ukrajine, gdje su prvi put masovno korišteni dronovi i drugi sustavi temeljeni na umjetnoj inteligenciji.
„Postaje jasno da su umjetna inteligencija, masovna proizvodnja i autonomni sustavi sada temelj novog bojišta“, rekao je Ek. „Ne smijemo podcijeniti koliko to mijenja situaciju – ne samo u Ukrajini, nego i u svim budućim sukobima.“
Ovaj dogovor slijedi nedavno ulaganje u kalifornijski start-up Anduril, koji je prikupio 2,5 milijardi dolara uz procijenjenu vrijednost od 30,5 milijardi dolara. Europski proizvođači dronova Quantum Systems i Tekever također su prošlog mjeseca procijenjeni na više od milijardu eura.
Helsing je Ukrajini isporučio tisuće borbenih dronova proizvedenih u vlastitom pogonu u južnoj Njemačkoj, a sklopio je i ugovore s Ujedinjenim Kraljevstvom, Njemačkom i Švedskom.
Tvrtka je nedavno uspješno testirala svoj autonomni sustav za zračne borbe, koji je upravljao lovcem Saab, te je predstavila planove za flotu bespilotnih podmornica za nadzor.
„Sada smo na prijelomnoj točki... prelazimo iz softverske tvrtke u tvrtku koja objedinjuje softver i hardver za sve domene, temeljene na umjetnoj inteligenciji“, rekao je Ek, koji je i predsjednik uprave Helsing-a.
Helsing su 2021. osnovali Torsten Reil, poduzetnik iz industrije videoigara, Gundbert Scherf, bivši dužnosnik njemačkog ministarstva obrane, i Niklas Köhler, istraživač umjetne inteligencije. Trojac je najavio da ne namjerava prodati tvrtku, već ju planira u budućnosti izlistati na burzi.
Helsing je sklopio partnerstva sa Saabom radi integracije svog AI softvera u sustave švedske obrambene grupe, kao i s pariškom tvrtkom Mistral za razvoj sustava odlučivanja. Međutim, suradnja s njemačkim obrambenim divom Rheinmetallom, najavljena 2022., propala je prošle godine.
Ekovo prvo ulaganje u Helsing izazvalo je val kritika i pozive na bojkot Spotifyja, digitalnog servisa za glazbu koji je osnovao 2006. i kojim još uvijek upravlja kao glavni izvršni direktor. No, Ek tvrdi da ga nova kritika ne zabrinjava.
„Sigurno će biti kritika i to je u redu“, rekao je. „Osobno me to ne zabrinjava. Više se fokusiram na to da radim ono što smatram ispravnim i 100 posto sam uvjeren da je ovo prava stvar za Europu.“