Sve veća zabrinutost zbog smjera razvoja tehnologije umjetne inteligencije potaknula je sindikalnu inicijativu unutar Googleovog laboratorija DeepMind. Oko 300 zaposlenika sa sjedištem u Londonu pokrenulo je proces sindikalnog udruživanja pod okriljem britanskog Sindikata radnika u komunikacijama (Communication Workers Union), izvijestio je Financial Times.
Glavni razlog nezadovoljstva zaposlenika je Googleova nedavna odluka da ukloni javnu obvezu o nekorištenju umjetne inteligencije za vojne ili nadzorne svrhe sa službene web stranice. Osim toga, dodatnu zabrinutost izaziva suradnja tvrtke s izraelskom vojskom, uključujući kontroverzni ugovor o pružanju usluga računalstva u oblaku vrijedan 1,2 milijarde dolara. Taj je projekt već izazvao niz prosvjeda unutar samog Googlea i među aktivistima za ljudska prava.
Prema izjavama upućenih izvora, dio zaposlenika DeepMinda osjećao se prevarenim zbog promjena u etičkim načelima tvrtke. Iz dostupne interne korespondencije proizlazi kako je najmanje pet zaposlenika napustilo DeepMind upravo zbog tih razloga. Inače, DeepMind, koji od 2014. djeluje kao dio Googlea, u Ujedinjenom Kraljevstvu zapošljava oko 2.000 inženjera i znanstvenika.
Iz Googlea su za Financial Times poručili kako tvrtka "potiče konstruktivan i otvoren dijalog sa svim svojim zaposlenicima". Međutim, val nezadovoljstva dolazi u trenutku kada se tehnološki divovi diljem svijeta suočavaju s rastućim pritiscima zaposlenika koji traže veću transparentnost u donošenju poslovnih odluka, osobito onih koje se tiču primjene umjetne inteligencije.
Ovo nije prvi pokušaj sindikalnog organiziranja unutar Googlea. Ranije se oko 200 zaposlenika Googlea i njegove matične kompanije Alphabet udružilo u sindikat, no budući da su predstavljali tek manji dio ukupne radne snage, nisu imali ovlasti za kolektivno pregovaranje.