Novčanik
Foto: PoslovniPuls / AI
PoslovniPuls
22/04/2025

Nijemci žele provesti digitalizaciju plaćanja bez destimulacije gotovine

U zemlji poznatoj po preciznosti, pouzdanosti i duboko ukorijenjenim navikama, navike plaćanja Nijemaca polako, ali sigurno ulaze u digitalno doba. Iako je gotovina dugo bila simbol povjerenja i kontrole, istraživanje koje je za agenciju dpa provela platforma YouGov otkriva da građani sve više očekuju fleksibilnost – žele imati pravo izbora.

Prema rezultatima istraživanja, 57% ispitanika podržava obavezu trgovina da ponude barem jednu opciju bezgotovinskog plaćanja. Zanimljivo, čak i među onima koji preferiraju novčanice i kovanice, raste svijest o praktičnosti i brzini digitalnih transakcija.

Ova promjena stavova događa se paralelno s političkim kretanjima. Nova njemačka vladajuća koalicija, predvođena konzervativnim savezom CDU/CSU i Socijaldemokratima, najavljuje politiku kojom želi osigurati očuvanje gotovine – no istovremeno potaknuti razvoj infrastrukture za bezgotovinsko plaćanje, posebno u maloprodaji.

Takav pristup – paralelna podrška tradicionalnim i suvremenim metodama – signalizira pragmatičnu tranziciju. Njemačka, kao jedna od najvećih i najutjecajnijih ekonomija Europe, očito shvaća da budućnost plaćanja nije pitanje izbora između "novčanika" i "mobitela", već njihove koegzistencije.

Istraživanje provedeno na više od 2.000 ispitanika otkrilo je još nekoliko zanimljivih detalja. Gotovo trećina građana nikad se nije našla u situaciji da im trgovac odbije kartično plaćanje, ali među onima koji jesu – reakcije variraju. Većina je tada posegnula za gotovinom, no 22% njih odustalo je od kupnje u potpunosti. To je podatak koji bi maloprodajni sektor trebao ozbiljno shvatiti.

Prema istraživanju, 17% ispitanika uvijek koristi kartice ili pametne telefone za plaćanje, dok njih 44% to čini često. Samo 6% ispitanika izjavilo je da nikada ne koristi bezgotovinske metode.

PODIJELITE OVAJ ČLANAK:
Sva prava pridržana © 2022 PoslovniPuls.com
cross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram