Nova runda carinskih mjera koje je administracija SAD-a nametnula kineskim proizvođačima izaziva lančanu reakciju na globalnoj trgovinskoj sceni. Dok Washington zaoštrava retoriku i pritiske na Peking, u Bruxellesu raste zabrinutost: što ako kineska roba, suočena s visokim američkim carinama, preplavi europsko tržište?
Pitanje nije hipotetsko. SAD je početkom travnja uveo novu carinsku tarifu od čak 145% na određene kineske proizvode, čime je dodatno zaoštrio već napetu trgovinsku dinamiku. U iščekivanju pada izvoza prema SAD-u, kineski proizvođači ubrzali su isporuke, a izvoz je u ožujku skočio za 12,4% u odnosu na godinu ranije. No taj trend, upozoravaju analitičari, neće dugo trajati, piše Business Insider.
U toj novoj globalnoj slagalici, Europa se pojavljuje kao mogući “sigurnosni ventil” za kineski višak proizvoda — posebice u sektorima poput solarne energije, baterija, električnih vozila i jeftine elektronike. Već postoje konkretni primjeri: brodovi s američkim ukapljenim prirodnim plinom, prvotno namijenjenim Kini, sve češće pristaju u europskim lukama. Ovakvi pomaci signaliziraju ono što bi uskoro moglo prerasti u ozbiljan političko-trgovinski izazov: val dumpinga na europskom tržištu.
Europska unija već godinama izražava zabrinutost zbog „nepravedne konkurencije“ iz Kine. U nedavnom telefonskom razgovoru između predsjednice Europske komisije Ursule von der Leyen i kineskog premijera Lija Qianga, naglasak je stavljen upravo na rizik od preusmjeravanja trgovinskih tokova i potrebu zajedničkog djelovanja kako bi se taj trend kontrolirao, navodi Business Insider.
Istovremeno, Bruxelles ne skriva kritike prema dugoročno neodrživom trgovinskom odnosu s Kinom. Trgovinski deficit EU-a prema Pekingu prošle je godine dosegao rekordnih 304,5 milijardi eura. „Odnosi su neuravnoteženi, bez ravnopravnih uvjeta i potaknuti nezakonitim subvencijama,” stoji u nedavnom priopćenju Komisije.
No, iako ton može biti oštar, pristup ostaje pragmatičan. EU želi izbjeći trgovinski rat. Umjesto frontalnog sukoba, Bruxelles preferira tehnička rješenja, dijalog i ciljane mjere. Takav je i aktualni primjer: uvođenje visokih carina na uvoz kineskih električnih vozila, koje su još uvijek predmet pregovora.
Kina, s druge strane, traži saveznike u svijetu koji sve više polarizira trgovinsku i tehnološku scenu. Tijekom nedavnog susreta s predsjednikom španjolske vlade Pedrom Sánchezom u Pekingu, kineski predsjednik Xi Jinping poručio je da Kina i EU trebaju „zajednički odbaciti jednostrane i nasilničke poteze” te stati u obranu globalizacije.