Industrija videoigara posljednjih desetljeća pretvorila se u jedno od najbrže rastućih područja zabave, nadmašivši i filmsku i glazbenu industriju po prihodima. No dok milijuni igrača širom svijeta uživaju u virtualnim avanturama, malo tko zna koliko su te igre zapravo skupe za izradu. Proračuni za razvoj AAA naslova – onih najskupljih i najambicioznijih – često se drže u strogoj tajnosti. Ipak, povremeno informacije procuriju, najčešće tijekom sudskih postupaka ili zahvaljujući upornim novinarima.
Tako smo doznali, primjerice, da je Activision potrošio više od 700 milijuna dolara na Call of Duty: Black Ops Cold War. Međutim, jedan drugi naslov bez ijednog službenog datuma izlaska daleko nadmašuje sve dosadašnje rekorde. Riječ je o igri Star Citizen, projektu koji je započeo na Kickstarteru, a danas je financijski najskuplji projekt u povijesti industrije videoigara.
Još 2012. godine, Cloud Imperium Games, nezavisni studio kojeg vodi Chris Roberts – poznat po ranijim uspješnicama iz žanra svemirskih simulacija – pokrenuo je crowdfunding kampanju za Star Citizen. Cilj je bio prikupiti 2 milijuna dolara i stvoriti svemirsku igru toliko veliku, detaljnu i realističnu da će igrači “zaboraviti da igraju igru”.
Kampanja je u trenu postigla cilj, a potom i daleko premašila sva očekivanja. Tvorci igre odlučili su nastaviti prikupljati sredstva izravno od zajednice, prodajom svemirskih brodova, digitalne opreme i raznih paketa unutar same igre. Igra se istaknula kao pionir u direktnoj monetizaciji razvojne faze – nešto što je kasnije postalo standardni model za brojne indie naslove.
Do 2017. godine, Star Citizen je već prikupio više od 170 milijuna dolara, a danas taj iznos premašuje 802 milijuna. Ako se nastavi trenutačnim tempom – više od 100 milijuna dolara godišnje od 2022. – nije nerealno očekivati da će ova igra uskoro premašiti iznos od milijardu dolara, i to bez službenog datuma lansiranja.
Naime, iako je igra najavljena još 2012. s mogućim izlaskom 2014., Star Citizen ni do danas nije službeno lansiran. Od 2017. nalazi se u “early access” fazi, što znači da je tehnički dostupna igračima, ali još uvijek nedovršena. Unatoč brojnim ažuriranjima i vizualnim nadogradnjama, ključne funkcionalnosti – uključujući i ambiciozni Squadron 42 mod za jednog igrača – redovito se odgađaju.
Kada je Squadron 42 napokon postao dostupan za ograničeno testiranje, naišao je na brojne tehničke probleme. Korisnici su prijavljivali rušenja igre, zamrzavanja i ozbiljne probleme s performansama. Mnogi su ga nazvali "neigrivim". Takvi propusti dodatno su pojačali skeptičnost javnosti.
Osim tehničkih problema, projekt je naišao na brojne kontroverze zbog modela monetizacije. Prodaja digitalnih svemirskih brodova koji koštaju i po nekoliko tisuća dolara izazvala je bijes dijela zajednice, a mediji su Star Citizen nerijetko etiketirali kao “najveću crowdfunding prevaru svih vremena”.
Unatoč tome, projekt ima vjernu bazu fanova – koja i dalje ulaže novac, testira nadogradnje i dijeli iskustva na platformama poput YouTubea. Svakodnevno se mogu vidjeti snimke igrača koji istražuju planete, ratuju s piratima ili rudare asteroide u ogromnom virtualnom svemiru.