Primorsko-goranska policija provodi istragu o novom slučaju internetske prijevare povezanom s trgovanjem kriptovalutama, u kojem je 47-godišnja Riječanka ostala bez najmanje 150.000 eura.
Tijekom posljednja četiri mjeseca, oštećena žena održavala je kontakt s osobama iz inozemstva koje su joj se predstavile kao financijski stručnjaci i pravni savjetnici. Oni su je uvjerili da uloži svoj novac putem različitih internetskih platformi koje su, kako se sada pokazalo, bile lažne ili nelicencirane.
Unatoč obećanjima o velikoj zaradi i profesionalnom vođenju njezinih ulaganja, Riječanka nije ostvarila nikakav financijski prinos, a uloženi novac joj nije vraćen.
Iz Policijske uprave upozoravaju kako je riječ o još jednom u nizu slučajeva sofisticiranih prijevara koje iskorištavaju sve veću popularnost i privlačnost kriptovaluta kao oblika ulaganja. Građane pozivaju na povećani oprez, posebno kada se radi o internetskim kontaktima i investicijama u neprovjerene projekte.
"Ulaganja u kriptovalute nosi visoku razinu rizika, osobito kada se odvijaju preko nesigurnih internetskih kanala ili nepoznatih osoba koje se predstavljaju kao stručnjaci," poručuju iz policije.
Savjetuju građanima da se prije ikakvih financijskih transakcija dobro informiraju, provjere vjerodostojnost platformi i savjetnika te potraže mišljenje ovlaštenih institucija. Preporučuju se konzultacije s tvrtkama koje su upisane u registar Hrvatske agencije za nadzor financijskih usluga (HANFA), kao i proučavanje preventivnih uputa dostupnih na službenim stranicama Ministarstva unutarnjih poslova.