Dok svjetska financijska tržišta tresu valovi nesigurnosti izazvani najavom opsežnih američkih carina, iz europskih financijskih krugova stiže zabrinjavajuća dijagnoza: Sjedinjene Američke Države sve više nalikuju tržištu u razvoju nego stabilnoj, razvijenoj ekonomiji. Ovu tvrdnju iznio je Stéphane Boujnah, izvršni direktor Euronexta – vodećeg europskog operatera burzi – u intervjuu za France Inter radio.
„Strah je sveprisutan. Zemlja (SAD, op.a.) je neprepoznatljiva i nalazimo se u prijelaznom razdoblju. Postoji određena vrsta žalovanja jer su Sjedinjene Države, koje smo poznavali kao dominantnu naciju blisku europskim vrijednostima i institucijama, sada sve sličnije tržištima u razvoju,“ rekao je Boujnah.
Ova izjava dolazi u kontekstu iznenadnih i agresivnih trgovinskih mjera američke administracije predvođene Donaldom Trumpom, koji je početkom mandata najavio zaokret prema protekcionizmu. Novi val carina – minimalno 10 % na sve uvoze, s pojedinim stopama koje dosežu i 50 % – obrazlaže se potrebom za obnovom američke industrijske baze, za koju Trump tvrdi da je desetljećima sustavno urušavana politikom liberalizacije trgovine.
Boujnah upozorava kako su tržišta i ulagači izloženi sve većoj nesigurnosti, uzrokujući volatilnost i nepredvidivost u donošenju poslovnih odluka. „Ljudi imaju teškoća s razumijevanjem odluka koje se donose. Zabrinutost je stvarna, a riječ je o obliku zastrašivanja koji se širi sustavom i njime je sve teže upravljati,“ dodaje.
Takve okolnosti uzdrmale su globalna tržišta – kapital se preusmjerava, dionice osciliraju, a investitori pokušavaju pronaći uporište u svijetu koji više ne prepoznaje dosadašnju ulogu SAD-a kao sidra ekonomske stabilnosti.
Unatoč nestabilnosti, Boujnah uočava i neke pozitivne pomake. Pad cijena nafte i dugoročnih kamatnih stopa pruža kratkoročno olakšanje tržištima, a zamjetni su i novčani tokovi koji izlaze iz SAD-a i sele se prema Europi – potencijalno jačajući investicijsku klimu na Starom kontinentu.
Europske dionice su u utorak zabilježile oporavak, nakon četiri dana snažnog pada i dosezanja najniže razine u posljednjih 14 mjeseci. Reakcija je djelomično rezultat najave Europske komisije o uvođenju protumjera – carina od 25 % na odabrane američke proizvode, što ukazuje na sve žešću trgovinsku eskalaciju između dviju ekonomskih sila.