Trgovinska politika nekada je bila alat tihe diplomacije, no s novom administracijom Donalda Trumpa pretvorila se u instrument bučne geopolitičke ofenzive. Posljednji val novih carina koji je američki predsjednik najavio gotovo simultano svim ključnim trgovinskim partnerima izazvao je ozbiljnu zabrinutost među investitorima — a sve više i među američkim poslovnim liderima.
Jedan od njih, poznati je američki investitor Bill Ackman, osnivač i izvršni direktor fonda Pershing Square Capital Management. U nizu objava na društvenoj mreži X, Ackman je upozorio kako bi eskalacija trgovinskog sukoba mogla SAD odvesti u ozbiljnu recesiju. Njegov apel upućen Trumpu nije tek politički komentar — već je pokušaj sprječavanja onoga što Ackman naziva „samonametnutom ekonomskom nuklearnom zimom.“
Ackman priznaje kako postoji široka podrška unutar SAD-a za preispitivanje postojećih trgovinskih sporazuma, koje mnogi smatraju nepovoljnima po američku industriju. No upozorava da način na koji se to provodi prijeti destabilizirati globalnu trgovinsku arhitekturu, a time i povjerenje investitora u SAD kao pouzdanog partnera.
„Poslovanje je igra povjerenja, a povjerenje počiva na predvidljivosti i stabilnosti,“ napisao je Ackman. Dodao je kako su masivne i nerazmjerne carine prema prijateljima i suparnicima istodobno zapravo oblik ekonomske agresije koja izaziva domino-efekt na globalnim tržištima.
Posljedice su već vidljive. Nakon Trumpove objave, američke burze zabilježile su najlošiji tjedan još od vrhunca pandemije. Samo u dva dana – četvrtak i petak – S&P 500 i Nasdaq pali su više od 5%, dok su i azijska tržišta ušla u crveno.
Unatoč pritisku, Trump ostaje nepopustljiv. Na svojoj mreži Truth Social poručio je kako su „carine vrlo lijepa stvar za Ameriku“ i da ih neće mijenjati. U tom tonu odbacio je zabrinutost financijskog sektora, sugerirajući kako će javnost tek u budućnosti shvatiti dugoročnu korist takvih mjera.
S druge strane, Ackman poziva na racionalan pristup – predlaže 90-dnevnu stanku u provođenju novih carina kako bi se otvorio prostor za pregovore i redefiniranje postojećih asimetričnih trgovinskih odnosa. Uvjeren je kako bi takav potez mogao potaknuti goleme investicije u SAD i vratiti povjerenje koje je ovih dana ozbiljno poljuljano.