Donedavno jedan od najglasnijih optimista s Wall Streeta, kada je riječ o Tesli, analitičar Wedbush Securitiesa Daniel Ives, ovih je dana iznenadio tržišta značajnim zaokretom u svojim prognozama. Svoj prijašnji entuzijazam zamijenio je oprezom, smanjivši ciljanu cijenu Teslinih dionica s 550 na 315 dolara – što je pad od čak 43 posto. Razlog? Kriza brenda koju Ives pripisuje kombinaciji istupa izvršnog direktora Elona Muska i novoj eskalaciji trgovinskih napetosti između SAD-a i Kine.
"Tesla je u suštini postala politički simbol na globalnoj razini,” poručio je Ives u svojoj bilješci investitorima. Navodi kako došlo vrijeme da Musk „pročita znakove” i pokaže lidersku zrelost u periodu povećane nesigurnosti. Riječ je o jasnom pozivu osnivaču Tesle da redefinira javni imidž kompanije i odmakne se od politički polarizirajućih poruka koje, čini se, negativno utječu na percepciju brenda – kako u SAD-u, tako i na globalnoj razini.
Najveći izazov trenutno dolazi iz Kine, tržišta koje je prošle godine činilo više od 20 posto Teslinih prihoda. Kao odgovor na trgovinsku politiku bivšeg američkog predsjednika Donalda Trumpa – koju aktualna administracija nije u potpunosti povukla – kineske vlasti najavile su carinu od 34% na uvoz američkih vozila.
Analitičari smatraju kako će nove carine dodatno potaknuti kineske potrošače da se okrenu domaćim alternativama, poput BYD-a, Nija i Xpenga – proizvođača koji su posljednjih godina značajno unaprijedili kvalitetu i tehnološku sofisticiranost svojih modela.
Ives dalje navodi kako je Tesla, zbog „samonametnute krize brenda”, već izgubila najmanje 10 posto svoje buduće globalne baze korisnika – i to možda predstavlja konzervativnu brojku.
Otkako je Trump početkom travnja najavio nove carinske mjere Tesline dionice zabilježile su pad od 15% u samo dva dana. Ukupno, dionica je pala za 50% u odnosu na rekordnu vrijednost dosegnutu 17. prosinca.