Sjedinjene Američke Države preuzele su status njemačkog najvećeg trgovinskog partnera, po prvi put od 2015. godine, dok je Kina pala na drugo mjesto, pokazuju podaci njemačkog Saveznog zavoda za statistiku.
Prema službenim podacima, ukupna trgovinska razmjena između Njemačke i SAD-a u 2023. godini iznosila je 252,8 milijardi eura (264,3 milijarde dolara), što predstavlja blagi rast od 0,1% u odnosu na prethodnu godinu. S druge strane, trgovina s Kinom pala je za 3,1%, na ukupno 246,3 milijarde eura. Time je prekinut niz u kojem je Kina od 2016. do 2023. bila glavni trgovinski partner Njemačke.
Njemačko gospodarstvo već pet godina ne bilježi značajan rast, a posljednje dvije godine završilo je u kontrakciji. Iako je Njemačka tradicionalno dominirala svjetskim tržištem u sektorima industrijske opreme i luksuznih automobila, sve veća konkurencija iz Kine te globalni poremećaji u opskrbnim lancima utjecali su na njezin izvoz.
Njemačka vlada suočava se s izazovom stabilizacije gospodarstva i redefiniranja trgovinske strategije u kontekstu novih geopolitičkih okolnosti. Ključan zadatak nove administracije nakon parlamentarnih izbora bit će donošenje politika koje će potaknuti rast i prilagoditi Njemačku novim trgovinskim realnostima.
Njemački trgovinski suficit sa SAD-om prošle godine narastao je na 70 milijardi eura, s 63,3 milijarde u 2023. Njemački izvoz u SAD porastao je za 2,2%, dosegnuvši 161,4 milijarde eura, dok su američki proizvodi zabilježili pad od 3,4%, na 91,4 milijarde eura. Važno je napomenuti da su SAD već od 2015. godine najvažnije pojedinačno izvozno tržište za njemačke proizvode.
S druge strane, trgovinski deficit Njemačke u odnosu na Kinu se povećao. Kineski izvoz u Njemačku blago je pao za 0,3% na 156,3 milijarde eura, no istovremeno je njemački izvoz u Kinu zabilježio znatan pad od 7,6%, na 90 milijardi eura.
Ukupni njemački izvoz u 2023. godini iznosio je 1,56 bilijuna eura, što je pad od 1,2% u usporedbi s prethodnom godinom, dok su globalni uvozi pali za 3%, na 1,32 bilijuna eura.