Hrvatska metropola uskoro će postati bogatija za inovativnu kulturnu i turističku atrakciju – Muzej povijesti videoigara (Video Game History Museum – VGHM). Ovaj ambiciozni projekt, vrijedan više od dva milijuna eura, otvara se u svibnju i donosi više od 3000 eksponata koji oslikavaju ključne faze razvoja gaming industrije. Raspoređen na tri etaže i prostirući se na više od 800 četvornih metara, muzej će postati nezaobilazno odredište za ljubitelje videoigara, ali i za sve zainteresirane za tehnološki razvoj i digitalnu kulturu.
Iza projekta stoji Damir Šlogar, hrvatski poduzetnik s impresivnom međunarodnom karijerom u gaming industriji. Šlogar, koji je proveo desetljeća u Sjedinjenim Američkim Državama i Kanadi radeći na više od 150 naslova, među kojima su globalno prepoznati serijali poput Shrek, Barbie, Battlefield i My Singing Monsters, odlučio je svoj kolekcionarski portfelj i bogato iskustvo donijeti u rodni Zagreb.
Muzejski postav obuhvaća razdoblje od kasnih 1960-ih do ranih 2000-ih, pružajući uvid u revolucionarne promjene koje su oblikovale videoigre kakve danas poznajemo. Kolekcija, koja se prikuplja gotovo 30 godina, sadrži rijetke i povijesno značajne eksponate, uključujući legendarne arkadne igre poput Computer Spacea i PONG-a, ali i najopsežniju zbirku računalnih igara iz 20. stoljeća.
Posebna vrijednost muzeja leži u interaktivnim sadržajima koji omogućuju posjetiteljima da osjete duh prošlih gaming era. Planirani su i brojni popratni događaji, uključujući gostovanja stručnjaka, tematske izložbe i ekskluzivne susrete s velikanima industrije.
Industrija videoigara danas je globalni fenomen koji nadmašuje filmsku i glazbenu industriju po prihodima i utjecaju. Iako Hrvatska ima značajne uspjehe u gaming sektoru, vidljivost domaće industrije u širem kontekstu nije u skladu s njenim potencijalom. Otvaranjem Muzeja povijesti videoigara, Zagreb ne samo da dobiva novu turističku atrakciju, već i platformu koja može dodatno osnažiti domaću gaming scenu.
"Videoigre su sastavni dio mog života i kroz ovaj muzej želim tu strast podijeliti s drugima, osobito s mlađim generacijama koje nisu imale priliku doživjeti čaroliju gaming pionira", ističe Šlogar.
Osim predstavljanja povijesti videoigara, muzej ima ambiciju kontinuirano se razvijati – u planu su stalna proširenja zbirke, tematske izložbe i specijalni sadržaji koji će prikazivati tehnologiju nove generacije. Zagreb tako dobiva instituciju koja će ne samo čuvati prošlost, već i aktivno sudjelovati u oblikovanju budućnosti gaming industrije.