Inovativna aplikacija AISight, namijenjena lakšem kretanju slijepih i slabovidnih osoba, osvojila je prvo mjesto na ovogodišnjem izdanju LAQOthona, natječaja koji već treću godinu zaredom okuplja najbolje tehnološke ideje usmjerene na održivost. Od gotovo 200 prijavljenih projekata, upravo je AISight najviše impresionirao stručni žiri te je osvojio glavnu nagradu u iznosu od 10.000 eura.
Drugo mjesto i nagradu od 5.000 eura osvojio je tim koja stoji iza rješenja Vineyard Angel, inovativne softverske platforme koja uz pomoć dronova i umjetne inteligencije unaprjeđuje vinogradarsku proizvodnju. Treće mjesto i nagradu od 3.000 eura osvojilo je rješenje Optibiomics, platforma koja omogućuje personalizirani pristup liječenju i prevenciji bolesti povezanih s crijevnom mikrobiotom, uključujući i poremećaje mentalnog zdravlja.
Pobjednički tim, kojeg čine Mario, Lea i Vanesa, ističe kako je nagrada značajan poticaj za daljnji razvoj njihove aplikacije.
“Naša aplikacija koristi kameru pametnog telefona i AI asistenta koji pretvara sliku u zvučni zapis i na taj način omogućuje slijepim i slabovidnim osobama lakše kretanje i prepoznavanje okoline. Cilj nam je učiniti je što jednostavnijom za korisnike, a ova nagrada pomoći će nam u tome. Svima koji se dvoume oko sudjelovanja preporučujemo LAQOthon – prijava je jednostavna, atmosfera sjajna, a iskustvo neprocjenjivo,” poručili su.
Ovogodišnji finalisti sjajno su iskoristili tehnologiju umjetne inteligencije, pronašavši sjajan use case za njezinu primjenu. Rješenja svih 10 finalista uključuju neki od AI alata i dokaz su da AI više nije tehnologija budućnosti, već sadašnjosti.
Pobjednike je odabrao stručni šesteročlani žiri u kojem su bili Domagoj Čorić, predstavnik prošlogodišnjeg pobjedničkog tima Thorondorne, Dunja Mazzocco Drvar, direktorica programa zaštite prirode u WWF Adria, Lucija Špiljak, urednica tech rubrike na tportalu, Marko Capek, magistar inženjer elektrotehnike sa specijalizacijom iz područja obnovljivih izvora energije i suosnivač udruge Terra Hub, Sanja Bavrka, Jabilova voditeljica Službe za ljudske resurse u Osijeku, te predsjednica žirija Ana Zovko, Izvršna direktorica za digitalno poslovanje i IT u Croatia osiguranju.
“Tijekom dosadašnjih izdanja zaprimili smo čak 620 prijava, a iz godine u godinu ideje i projekti su sve kvalitetniji i inovativniji. Hvala svima koji su do sad sudjelovali u LAQOthonu, a hvala i našem žiriju koji donosi teške odluke jer izbor je zaista težak. U LAQO osiguranju je ovaj natječaj iznimno važan i veselimo mu se svake godine. Čestitamo pobjednicima i vidimo se 2026.”, rekla je Ana Zovko.
LAQOthon je dio održivih inicijativa LAQO osiguranja koji već tri godine zaredom promiče održivi razvoj i nastoji podizati svijest o važnosti implementacije tehnologija za očuvanje okoliša. U dosadašnjim izdanjima podržano je devet najboljih tehnoloških ideja, uz dodijeljene nagrade u ukupnom iznosu od 54.000 eura.