Švedski proizvođač baterija Northvolt našao se na prekretnici. Suočeni s ozbiljnim financijskim poteškoćama, dioničari kompanije odlučili su nastaviti poslovanje u matičnoj Švedskoj, što su u upravi ocijenili ključnim korakom prema stabilizaciji.
Tvrtka, koja je dosad privlačila pažnju ambicioznim planovima, prilagodila je svoje poslovanje kako bi se fokusirala isključivo na proizvodnju baterijskih ćelija. Prvobitni planovi, uključujući proizvodnju baterija za električna vozila i njihovo recikliranje, zasad su stavljeni na čekanje.
Problemi su eskalirali u studenom kada je Northvolt objavio stečaj u Sjedinjenim Američkim Državama, uz obrazloženje da su iscrpili financijske resurse. Izvršni direktor u ostavci, Lars Eriksson, procijenio je kako je za nastavak poslovanja potrebno osigurati dodatnih 1,2 milijarde dolara.
Prema dokumentaciji podnesenoj stečajnom sudu u Houstonu, Northvolt je osigurao zajam od 100 milijuna dolara kako bi proveo stečajni postupak i restrukturiranje, s planom završetka do kraja prvog tromjesečja 2025. godine. No, financijski izazovi švedske kompanije prelaze granice države – njemačka vlada i savezna zemlja Schleswig-Holstein suočavaju se s mogućim gubitkom državnih kredita dodijeljenih putem razvojne banke KfW.
Kompanija je nagomilala dug od 60 milijardi švedskih kruna (oko 5,1 milijardi eura), što je povećalo pritisak na dioničare poput Volkswagena, Goldman Sachsa, Scanie i Folksama da odluče o budućnosti tvrtke. Na nedavnom sastanku u Stockholmu, većina dioničara glasala je za nastavak proizvodnje, odbacujući opciju likvidacije.
Glasnogovornik Folksama izjavio je kako su dioničari podržali prijedlog uprave da se fokusiraju na restrukturiranje i nastavak proizvodnje.
„Pozitivni ishod glasanja odražava povjerenje dioničara u dugoročnu viziju kompanije i potencijal za ostvarivanje maksimalne vrijednosti“, stoji u priopćenju Northvolta.
Iako poslovanje Northvolta izvan SAD-a nije obuhvaćeno američkim stečajnim postupkom, zakon štiti vjerovnike od naplate potraživanja tijekom restrukturiranja. Unatoč toj zaštiti, kompanija se suočava s dodatnim izazovima dok pokušava stabilizirati poslovanje i istovremeno povećati proizvodne kapacitete.