Zatvori
Abu Dhabi džamija
Foto: David Rodrigo / Unsplash
PoslovniPuls
05/12/2024

Abu Dhabi želi postati jedan od vodećih svjetskih AI centara

U listopadu, Ujedinjeni Arapski Emirati (UAE) dospjeli su na svjetske naslovnice sudjelovanjem u najunosnijem krugu financiranja u povijesti Silicijske doline: ulaganjem teškim 6,6 milijardi dolara u OpenAI. Investicija je realizirana putem MGX-a, državne tehnološke tvrtke fokusirane na umjetnu inteligenciju i poluvodiče.

Ovaj potez dio je ambicije UAE-a da do 2031. postanu globalni lider u umjetnoj inteligenciji putem strateških inicijativa, uključivanja javnosti i ulaganja u istraživanja. Prošle je godine najbogatiji emirat UAE-a, Abu Dhabi, predstavio Falcon — svoj prvi open-source model velikog jezika. Državna AI tvrtka G42 također razvija velike jezične modele na arapskom i hindi jeziku kako bi smanjila jaz između modela na engleskom jeziku i izvornih govornika tih jezika, piše BusinessInsider.

Još jedan pokazatelj posvećenosti UAE-a umjetnoj inteligenciji jest imenovanje Omara Sultana Al Olame za ministra AI-a 2017. godine.

"Ne mislim da igramo igru sa samo jednim pobjednikom, bile to SAD ili Kina, već svjedočimo stvaranju centara izvrsnosti širom svijeta, gdje će pojedine zemlje, organizacije ili kompanije prednjačiti u specifičnim područjima ili primjenama", rekao je Al Olama.

UAE su jedna od najbogatijih zemalja na svijetu, zahvaljujući svojim golemim naftnim rezervama. Prema Međunarodnoj trgovinskoj administraciji, UAE su među 10 najvećih svjetskih proizvođača nafte, a 96% te proizvodnje dolazi iz najbogatijeg emirata, Abu Dhabija.

Vladajuća obitelj Abu Dhabija također kontrolira nekoliko najvećih svjetskih državnih fondova, uključujući Abu Dhabi Investment Authority i Mubadala Investment Company, koja je suosnivač MGX-a.

Ovi su fondovi korišteni za diverzifikaciju naftnog bogatstva zemlje, a sada bi mogli biti preusmjereni na financiranje novih AI kompanija. Prema procjeni PwC-a, umjetna inteligencija do 2030. mogla bi gospodarstvu UAE-a donijeti vijednost od 96 mlrd. dolara, odnosno 13,6% BDP-a.

Godine 2019. UAE su pokrenule "zlatnu vizu" za IT profesionalce, olakšavajući ulazak u zemlju stručnjacima za umjetnu inteligenciju. Također maksimalno koriste postojeće talente — u svibnju je Dubai pokrenuo najveću svjetsku inicijativu za tzv. "AI prompt" inženjering s ciljem osposobljavanja milijun radnika u sljedeće tri godine, prenosi BusinessInsider.

Međutim, UAE su suočene i s kritikama zbog odnosa prema radnicima, osobito niskokvalificiranim migrantima. Migranti čine 88% populacije zemlje i često su suočeni s problemima poput rada na ekstremnim vrućinama, visokih naknada za zapošljavanje i krađe plaća, navodi Human Rights Watch. UAE su odgovorile donošenjem nekoliko zakona koji reguliraju radno vrijeme, plaće i zaštitu radnika.

Tijekom posljednjeg desetljeća Abu Dhabi je postao važno središte za istraživanje i obrazovanje u području umjetne inteligencije.

Godine 2010. Sveučilište New York otvorilo je podružnicu u Abu Dhabiju, koja se od tada fokusira na AI. Godine 2019. osnovano je Sveučilište Mohamed bin Zayed za umjetnu inteligenciju, koje se opisuje kao "postdiplomsko istraživačko sveučilište posvećeno razvoju AI-a kao globalne snage dobra." Profesori s tog sveučilišta pomogli su organizirati prvu Međunarodnu AI olimpijadu u kolovozu, koja je okupila studente iz više od 40 zemalja.

PODIJELITE OVAJ ČLANAK:
Sva prava pridržana © 2022 PoslovniPuls.com
cross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram