Australska vlada najavila je uvođenje zakona koji će zabraniti djeci mlađoj od 16 godina korištenje društvenih mreža, označivši ga kao "svjetski vodeći" zakon.
Premijer Anthony Albanese rekao je kako predloženi zakon, koji će biti iznesen u parlamentu sljedećeg tjedna, ima za cilj smanjiti "štetu" koju društvene mreže nanose australskoj djeci.
"Ovaj zakon je za sve mame i tate… Oni, poput mene, strahuju za sigurnost naše djece na internetu. Želim da australske obitelji znaju da ih ova vlada podržava", izjavio je.
Iako mnogi detalji tek trebaju biti raspravljeni, vlada je izjavila kako se zabrana neće primjenjivati na mlade koji su već aktivni na društvenim mrežama.
Neće biti izuzetaka od dobne granice ni za djecu koja imaju pristanak roditelja. Vlada tvrdi kako će odgovornost biti na društvenim mrežama da pokažu kako poduzimaju razumne korake za sprječavanje pristupa.
Albanese je rekao kako neće biti kazni za korisnike, a da će provedbu zakona preuzeti australski regulator za internetsku sigurnost - eSafety.
Zakon bi stupio na snagu 12 mjeseci nakon usvajanja te bi bio podložan reviziji nakon implementacije.
Dok se većina stručnjaka slaže da društvene mreže mogu negativno utjecati na mentalno zdravlje adolescenata, mnogi su podijeljeni oko učinkovitosti potpunog zabranjivanja pristupa, navodi BBC.
Neki stručnjaci tvrde da zabrane samo odgađaju izlaganje mladih aplikacijama poput TikToka, Instagrama i Facebooka, umjesto da ih nauče kako navigirati kroz sve zamršeniji online prostor.
Prethodni pokušaji ograničavanja pristupa, uključujući one od strane Europske unije, uglavnom su bili neuspješni ili su izazvali protivljenje tehnoloških tvrtki. Još uvijek ostaju pitanja o tome kako bi provedba mogla funkcionirati, s obzirom na postojanje alata koji mogu zaobići zahtjeve za verifikacijom dobi.
Jedna od najvećih australskih zagovaračkih grupa za prava djece kritizirala je predloženu zabranu kao "previše grubi instrument".
U otvorenom pismu upućenom vladi u listopadu, koje su potpisali više od 100 akademika i 20 organizacija civilnog društva, Australska radna skupina za prava djece pozvala je Albanesea da razmotri uvođenje "standarda sigurnosti" za društvene mreže, umjesto zabrane.
No, drugi aktivisti na terenu lobirali su kod australske vlade za donošenje ovog zakona, tvrdeći da su zabrane potrebne kako bi se djecu zaštitilo od štetnih sadržaja, dezinformacija, nasilja i drugih društvenih pritisaka.
Peticija inicijative 36Months, s preko 125.000 potpisa, tvrdi kako djeca "nisu još spremna sigurno koristiti društvene mreže" do 16. godine te da trenutno "pretjerana upotreba društvenih mreža preoblikuje mlade mozgove u ključnom razdoblju psihološkog razvoja, uzrokujući epidemiju mentalnih bolesti", prenosi BBC.
Na pitanje da li bi trebalo proširiti napore na edukaciju djece o prednostima i rizicima online prisutnosti, Albanese je odgovorio kako bi takav pristup bio nedovoljan jer "pretpostavlja ravnopravan odnos moći".
"Ne znam za vas, ali meni se na društvenim mrežama pojavljuju stvari koje ne želim vidjeti. A kamoli ranjivom 14-godišnjaku", rekao je australski premijer. "Ove tehnološke tvrtke su nevjerojatno moćne. Te aplikacije imaju algoritme koji usmjeravaju ljude prema određenim ponašanjima."