U prvih šest mjeseci ove godine hrvatski nacionalni avioprijevoznik Croatia Airlines je zabilježio neto gubitak od 9,5 milijuna eura, iako je u drugom kvartalu ostvarena neto dobit od 420 tisuća eura, objavila je tvrtka.
Prema planovima nacionalnog prijevoznika, ali i trenutnoj situaciji u globalnoj zrakoplovnoj industriji koju karakterizira niska profitabilnost, neto gubitak tijekom razdoblja niske potražnje u prvom kvartalu 2024. godine iznosio je 9,92 milijuna eura.
Razlog tome je tranzicijsko razdoblje zamjene flote, što je dovelo do povećanja troškova poslovanja, posebno operativnih procesa. Kako bi ispunili planirani red letenja, Croatia Airlines je morao kratkoročno unajmiti zrakoplove, što je povećalo troškove održavanja i najma zrakoplova na 10,4 milijuna eura u usporedbi s istim razdobljem prošle godine.
Ovim potezom sačuvani su slotovi u zračnim lukama, a investicije u nove linije bit će isplative kada veći broj zrakoplova iz flote A220 počne prometovati, što je planirano za 2025. godinu.
Ukupni poslovni prihodi porasli su za tri posto u odnosu na prvo polugodište 2023. godine. Prihodi od prijevoza putnika, koji čine 87 posto ukupnih poslovnih prihoda, povećani su za sedam posto, uz rast broja putnika od pet posto u promatranom razdoblju.
Operativni troškovi povećani su za 14 posto u odnosu na prvo polugodište 2023. godine, pri čemu su troškovi kratkoročnog najma zrakoplova, nužni zbog održavanja Airbus flote i povećanih troškova održavanja, činili 67 posto ukupnog povećanja troškova.
Na rast troškova dodatno su utjecali inflacija, povećanje broja letova za dva posto i rast broja putnika za pet posto.
Povećanje plaća zaposlenika Croatia Airlinesa također je utjecalo na rast troškova u odnosu na prvo polugodište 2023. godine, s povećanjem bruto plaća za 10 posto od 1. travnja 2023. godine, što uključuje značajno povećanje najnižih plaća u kompaniji kako bi se ublažio negativan utjecaj inflacije.
U prvom polugodištu 2024. godine, Croatia Airlines je letio na 28 međunarodnih i osam domaćih destinacija, prevevši 814.553 putnika, što je pet posto više u odnosu na isto razdoblje 2023. godine. Ostvareni putnički kilometri povećani su za šest posto, uz prosječnu popunjenost putničke kabine od 62,2 posto. Broj putnika u domaćem redovitom prometu povećan je za sedam posto, a u međunarodnom redovitom prometu za šest posto u odnosu na prvo polugodište 2023. godine.