Ranije ovog mjeseca, američka Ministarstva financija i energetike predložila su pravila koja bi ograničila korisnike električnih vozila u ostvarivanju poreznih olakšica ako njihova vozila sadrže materijale za baterije iz Kine i drugih zemalja koje se smatraju "neprijateljskim" prema Sjedinjenim Američkim Državama.
Prema potpisanom zakonu o klimi predsjednika Joea Bidena prošle godine, potrošači imaju pravo na subvencije do 7.500 dolara za kupnju električnih vozila proizvedenih u SAD-u, koristeći uglavnom domaće komponente.
U odgovoru na ove mjere, Ministarstvo trgovine Kine prošlog tjedna je ustvrdilo da pravila SAD-a "diskriminiraju kineske tvrtke i krše pravila WTO-a". Isključivanje kineskih dobavljača iz američkih poreznih pogodnosti "je isključivo politička odluka i praksa koja nije usmjerena na tržište", izjavilo je kinesko ministarstvo, prenosi TechCrunch.
Prema podacima tvrtke SNE Research, CATL i BYD, dva od najvećih proizvođača baterija u Kini, zajedno su činila oko 53% svjetske potrošnje baterija za električna vozila u prvih deset mjeseci ove godine.
Prema istraživanju tvrtke Counterpoint, Kina je trenutačno najveće svjetsko tržište električnih vozila s udjelom od 58%, a slijede SAD i Njemačka.
Južnokorejski divovi poput LG-a i Samsunga pružaju konkurentske alternative jeftinim i naprednim kineskim baterijama i najvjerojatnije će imati koristi od zaoštravanja odnosa između SAD-a i Kine. Međutim, čak i korejske tvrtke pate zbog novih geopolitičkih napetosti.
Kako bi zadržale svoju privlačnost s obzirom na troškove, kineske tvrtke za proizvodnju baterija nastoje otvoriti tvornice u Americi koje će i dalje kvalificirati njihove kupce za porezne olakšice za električna vozila. Industrijski divovi poput Gotiona, BYD-a i CATL-a imaju strateške planove za proizvodnju u SAD-u, iako im put nije bez prepreka. Na primjer, Ford je privremeno zaustavio planove za izgradnju tvornice baterija za električna vozila vrijedne 3,5 milijardi dolara sa CATL-om u Michiganu dok američki političari ispituju njijhovo partnerstvo s kineskom tvrtkom.