Istraživanje Sveučilišta Oxford pokazalo je kako umjetna inteligencija i strojno učenje mogu bolje od ljudi detektirati privatne ulagačke fondove koji donose iznadprosječne prinose.
Tako je računalni softver uspješno odabrao fondove koji su ostvarili 5 posto veće godišnje prinose u usporedbi s prosjekom private equity industrije čija se vrijednost danas procjenjuje na iznos od gotovo 8 bilijuna dolara.
Tim istraživača, predvođen Ludovicom Filippom, profesorom financijske ekonomije na Oxfordu, dokazao je kako kvantitativne informacije na koje ulagači obraćaju pažnju tijekom postupka dubinskog istraživanja, poput reputacije tvrtke i prethodnih rezultata, konačno određuju njihov izbor, bez obzira na dosadašnje performanse fondova na tržištu kapitala.
Ulagači ne reagiraju na kvalitativne informacije u prospektima fondova, ali te informacije koristi umjetna inteligencija, pokazalo je istraživanje s Oxforda.
Istraživači s Oxforda u zaključku kažu kako je pod određenim okolnostima umjetna inteligencija zaista bolja u odabiru ulagačkih fondova od ljudi.
"Ovo je prvi put da je umjetna inteligencija dokazala sposobnost odabirati investicije na temelju dubinskih analiza i tehničkih dokumenata napisanih posebno za visoko specijalizirane i velike institucionalne ulagače, a umjetna inteligencija je nadmašila većinu ovih velikih profesionalnih ulagača", rekao je profesor Filippo.