Zatvori
Poslovni Puls
21/09/2015

Budućnost poslovanja je u oblaku

Uobičajeno pod poslovanjem u Cloudu promatramo outsourcing svih ili jednog dijela aplikacija i podataka smještenih u vlastitom podatkovnom centru (ili vlastitih servera koji se nalaze u prostorijama tvrtke) u podatkovne centre s programskom podrškom i virtualnim serverima. Ti su podatkovni centri predefinirani za prihvat korisničkih aplikacija, podataka, s odgovarajućom mrežnom podrškom koja omogućava brzo i nesmetano korištenje aplikacija i infrastrukturnih resursa kao da se nalaze u lokalnoj mreži tvrtke...

Drugi segment čine aplikacije pisane za Cloud koje rade u višekorisničkom okruženju, a koje se koriste jednako kao lokalno instalirane aplikacije (on-premis aplikacije). Drugim riječima, iz pozicije tvrtke, poslovanje u Cloudu predstavlja samo najam resursa umjesto kupnje.

No, ono što je najvažnije - poslovanje u Cloudu rasterećuje tvrtku brige o održavanju servera, ažuriranjima softvera, razmišljanja o malicioznom kodu i o budućim nadogradnjama. Cloud kao paradigma komunalnog računarstva (plaćaj koliko trošiš ili uz mjesečnu pretplatu) omogućava korisniku da uzme toliko resursa koliko mu tog trenutka treba, bez potrebe da se on sam bavi nabavom opreme ili da plaća stručnjake za isti taj posao.

Glavna prednost Clouda je smanjenje operativnih troškova. Tvrtke ne moraju kupovati servere, sistemski softver, antivirusne programe, već 'iznajmljuju' servere, željeni softver i željeni prostor za pohranu podataka. Također, velika prednost jest da su podaci koji su u Cloudu dostupni s bilo kojeg uređaja i s bilo kojeg mjesta.

Mane mogu biti u vremenu raspoloživosti Cloud sustava. Danas su vremena dostupnosti i preko 99,95 posto godišnje. S druge strane, preporuka je za poslovnu upotrebu izabrati kvalitetnog i poznatog pružatelja Cloud usluga, jer ipak tom provideru trebamo vjerovati i čuvati svoje podatke kod njega.

Tako podatkovni centri (poput HT-ovog) imaju certifikate koji potvrđuju visoku razinu sigurnosti servera. Sa softverske strane velika se pažnja posvećuje čuvanju i privatnosti korisničkih podataka. Cloud je puno sigurniji nego podaci na lokalnom računalu pored kojih je kava ili serveri u kutu sobe puni prašine.

Zastupljenost Clouda u Hrvatskoj ovisi o kojoj kategoriji govorimo. Studentima i startupima korištenje Clouda puno znači u kontroli troškova i smanjenju početnih investicija. Male i srednje tvrtke počinju sve više prebacivati poslovanje i koristiti najam informatičke podrške. Velike tvrtke poput banaka ili osiguravajućih kuća još su uvijek konzervativne, posebice kada su u pitanju njihovi 'core' sustavi. No, mail u oblaku je također prilično zastupljen.

Više o ovoj temi bit će riječi na Combis konferenciji. Sve informacije o Combis konferenciji, kojoj je PoslovniPuls medijski pokrovitelj, dostupne su na www.combis.hr/konferencija.

Pratite Combis konferenciju na društvenim mrežama - posjetite Combisovu Facebook stranicu, Twitter profil na @Combis_hr ili Combis na LinkedIn mreži.

Autor: Mladen Maras, tehnički direktor Sektora razvoja i integracije aplikativnih rješenja (COMBIS)

PODIJELITE OVAJ ČLANAK:
Sva prava pridržana © 2022 PoslovniPuls.com
cross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram