Zatvori
Poslovni Puls
30/01/2013

"Čudesni" materijal grafen donosi stotinu puta bržu internetsku vezu!?

Europska komisija dodijelit će dvije milijarde eura za dva projekta, od kojih je jedan istraživanje bolesti mozga, a drugi "čudesnog materijala" grafena koji bi mogao omogućiti superbrzi internet...

Novac će biti isplaćen kroz deset godina, s time da će više od polovice osigurati Komisijini fondovi za poticanje istraživanja, a ostatak države članice EU-a i privatni sektor, kazali su europski dužnosnici.

Korisnici sredstava, projekt za istraživanje ljudskog mozga Human Brain Project i projekt za istraživanje grafena, izabrani su između 21 projekta koje je od srpnja 2010. analizirala skupina znanstvenika, sveučilišnih profesora i jedan dobitnik Nobelove nagrade

Tražili su istraživanja koja bi mogla imati najveći utjecaj na društvo i gospodarstvo.

"Europska komisija podržava ambiciozne i riskantne projekte koji dugoročno obećavaju velik povrat", priopćila je Komisija.

Human Brain Project, međunarodni projekt sa sjedištem u Švicarskoj, koristi superračunala kako bi razjasnio moždanu aktivnost, poboljšao dijagnosticiranje moždanih bolesti kao što su depresija, Parkinsonova i Alzheimerova bolest i pridonio razvoju novih metoda liječenja.

Znanstvenici također žele iskoristiti sposobnost mozga da obrađuje signale iz bilijuna sinapsa kao model za razvoj računala većih performansi s manjom potrošnjom energije.

Grafen, proglašen "čudesnim materijalom", dvodimenzionalna je ugljikova struktura debljine jednog atoma koja dobro provodi električnu struju i 100 puta je čvršća od čelika.

Mogao bi se koristiti za proizvodnju lakših zrakoplova, tableta i laptopa te određenih medicinskih uređaja.

Otkriveno je također da kombinacija grafena i metalnih žica može ubrzati internetsku komunikaciju nekoliko desetaka ili stotina puta od trenutačno najbržih internetskih kablova.

Projekt će koordinirati Tehnološko sveučilište Chalmers u Goeteborgu u Švedskoj.

TEME: /  
PODIJELITE OVAJ ČLANAK:
Sva prava pridržana © 2022 PoslovniPuls.com
cross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram