Zatvori
Poslovni Puls
13/08/2014

Danas počinje Gamescom - najveći sajam industrije video igara

U Kölnu se opet održava najveći sajam igara za računala, Gamescom. Osim čitavog niza novih igara i konzola, tema ovog sajma će svakako biti i pitanje "besplatnih" igara kod kojih tek u igri stiže račun...

Igraju i stari i mladi, muškarci i žene. To se vidi svaki put kad se uđe u neko sredstvo javnog prometa: svi zure u ekrane ili ekrančiće svojih tableta ili mobitela i nešto po njemu kuckaju. To je i rezultat statistike udruge informatičke tehnologije Bitcom: u dobi od 14 do 29 godina njih 84 posto priznaje da se "malo igra" na računalu, mobitelu ili konzoli, a čak i među onima do 49 godina igra svaki drugi. Sve u svemu, samo u Njemačkoj ima oko 29 milijuna građana koji se redovito ili barem ponekad igraju na nekom obliku računala.

U svakom slučaju, ove srijede u Kölnu počinje sajam na koji bi mnogi od njih rado otišli: Gamescom. Već unaprijed je prodano preko 300 tisuća ulaznica, a još desetine tisuća posjetitelja se očekuju na blagajnama sajma u Kölnu. Ako se tome još doda i stručna publika i novinari, i na ovom šestom Gamescomu će biti veoma živo.

Oko 650 izlagača iz više od 45 zemalja ovog "sajma za interaktivnu elektroniku zabave" će svakako ovim brojnim posjetiteljima htjeti nešto i pokazati. Osim bezbrojnih novih naslova igara, tek sada u Kölnu će i posjetitelji moći isprobati nove konzole za igru koje su predstavili i Sony i Microsoft. Na sajmu u Los Angelesu su se i Playstation 4 i novi Xbox One mogli vidjeti samo "iza stakla", ali sad u Kölnu će ih moći i "isprobati" - naravno, ako dočekaju na svoj red u golemim repovima koji se obično stvaraju na Gamescomu u takvim prigodama.

U svakom slučaju, veoma brzo - već i prije Božića će i ove konzole i mnoge od predstavljenih igara moći i kupiti i to je i glavni smisao ovog sajma. Iz godine u godinu stižu vijesti kako je posao s igrama za računala "Big Buissnes" - i svake godine stižu kako je promet postao još veći. Ove godine je samo na njemačkom tržištu zabilježen rast od 6 posto i sada već ima opseg od oko 800 milijuna eura.

Najbrže raste sektor računalskih igara kod kojih se nadzire i sve veći problem: takozvani "apps", aplikacije za mobitele i slična mobilna računala. Samo u tom sektoru je prve polovice ove godine zabilježen porast od 133 posto i dosegao je opseg od 114 milijuna eura. I to usprkos tome što je način na koji se tu zarađuje novac i više nego upitan.

Jer ako se neka igra i predstavlja kao "besplatna", to nipošto ne znači da ne treba imati spreman novčanik - osobito ako ste spremni igrati tu igru ne satima, nego mjesecima. Mnogi roditelji uopće nemaju pojima s kojim izazovima su suočeni njihovi mališani kad se "malo igraju" na mobitelima ili računalima. A to čine gotovo svi - oko 97 posto njemačkih mališana od 10 do 13 godina koriste računalo i svjetsku mrežu.

Ali kod tih takozvanih "besplatnih" aplikacija i igara tek ponekad stižu vijesti kako je na primjer jedna desetogodišnja djevojčica potrošila gotovo dvije tisuće eura igrajući se igrice u kojoj je uređivala "svoju" farmu ponija. Takve "in-apps" mogućnosti gdje se kupuju možda novi konji, uređuju štale ili poslastice za životinje su obično povezane sa zaporkama i ponovnim upisivanjem podataka s kreditne kartice. Ali koji roditelj će ikad pomisliti da će njihova "princeza" spiskati njihov novac - na nešto što uopće ne postoji osim u toj igri? Jer za te novce je svakako već mogla dobiti i pravu četveronožnu životinju.

U takvoj trgovini "toplog zraka" u igarama su se već uključili nadležni organi u Sjedinjenim Američkim Državama, a i Bruxelles je postao oprezan. Europska komisija za sad tvrdi kako takve "in-apps" načelno smatra "legalnim" oblikom trgovine, ali kako u svakom slučaju mora postojati propis gdje se korisnike takvih igara "pravovremeno" upozorava da zapravo nisu besplatne. Ali i to, čulo se u Bruxellesu ovog srpnja, spada zapravo u nacionalno zakonodavstvo, a ne u propise Europske unije.

Manje zbog kritika iz Bruxellesa, a više zbog najava Washingtona neke platforme su već najavile određene reforme. Doduše, još uvijek se vode rasprave da li su slova na onim pozicijama gdje se i kod besplatne igre nudi mogućnost "dodatnih" aplikacija dovoljno velika i koliko dugo traje mogućnost kupnje nakon što se upiše zaporka. Ali i Apple je načelno spreman na suradnju te je spreman odreći se nekih, osobito sumnjivih potraživanja, Google u apps-ovima za Android pak tvrdi kako bi već i ovako svatko morao znati da kad negdje piše "besplatno" da to nipošto ne mora značiti da se ne mora platiti. Amazon je najavio i sudski se protiviti nekakvim novim ograničavanjima ovakvog ubiranja novca.

U svakom slučaju, na Gamescomu se takvi in-apps svode jedino na kobasice, osvježavajuće napitke i sladoled - i tradicionalno kao i na svakom sajmu, takva užina lako može koštati kao solidna večera u gradu. Inače dnevna ulaznica košta sedam eura i to je sav trošak barem da se pogleda ono što nudi nova tehnologija igara za računala.

Izvor: Deutsche Welle

PODIJELITE OVAJ ČLANAK:
Sva prava pridržana © 2022 PoslovniPuls.com
cross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram