Zatvori
Mladen Malik
07/10/2011

Hoće li novo Facebookovo mjerilo interakcije fanova promijeniti svijet community menadžmenta?

Od kada su se pojavile Facebook fan stranice priča se o tome kako pojedini brandovi na razne načine, najčešće kupovinom dolaze do ogromnog broja fanova. Iako se o tome do danas puno pričalo, nitko sa sigurnošću nije mogao dokazati takve tvrdnje...

Pojavom sevisa za praćenje broja korisnika i njihovih interakcija  s pojedinim fan stranicama kao što su bili  drustvenimediji.com (od nedavno Socialnumbers.com ) zagrebačkog iStudija te Socialsense.me zagrebačke agencije Drap situacija je postala pomalo jasnija sakom iole pomnijem promatraču, iakose ti servisi bave ponajviše apsolutnim brojkama, a ne stvarnim odnosima.

Dok se recimo Socialnumbers fokusira najviše na broj fanova pojedine stranice, najpopularnije statuse, najbrže rastuće stranice po broju fanova (dnevno i tjedno), Socialsense uz te elemente posebno naglašava broj  i postotak interakcija fanova s brandom, što je po meni puno bitniji detalj kako za sam brand tako i za agencije i naravno oglašivače.

Međutim Facebook je jučer uveo novi element koji se prikazuje na svakoj fan stranici, ispod ukupnog broja obožavatelja nalazi se i podatak koliko fanova "talking about" tj priča i prenosi dalje informacije o predmetnom brandu i njegovom sadržaju, što znači da dijeli njihove statuse, sadržaje, prenosi dalje informacije dobivene na stranici tog branda. Taj novi podatak uvelike će pomoći svima da shvate koliko je koji brand zaista snažan i utjecajan kod svojih fanova na Facebooku.

Socialnumbers je odmah uveo i kategoriju "People are talking about", ali je opet fan stranice poredao po apsolutnim brojkama umjesto prema postotku aktivnih fanova. No to prepuštamo njima na dušu.

Kratkim istraživanjem najaktivnijih hrvatskih brandova na Facebooku može lako doći do zaključka koliko stvarnih, aktivnih fanova ima pojedini brand.

Potrudili smo i pogledali tridesetak najaktivnijih Facebook fan stranica u Hrvatskoj i doznali zanimljive podatke. Vjerojatno sam propustio neke značajnije brandove, ali i ovakva analiza daje zanimljive rezultate. Zaključke prepuštamo vama.

Među hrvatskim medijima po broju fanova prednjači 24sata s gotovo 396 tisuća fanova od kojih njih 9.145 prenosi dalje informacije što je nekih 2,3 posto od ukupnog broja korisinika. Jutarnji list ima 180 tisuća fanova ali samo njih 4.827 prenosi dalje informacije što je malih 2,6 posto. Slično je i sa Sportskim novostima iz EPH grupacije koji imaju blizu 70 tisuća fanova ali samo 1893 aktivna (2,7 posto).

tportal ima 124 tisuće fanova od čega su njih 9.102 aktivna što im daje solidan postotak od 7,3. Velik broj fanova ali i najveći broj aktivnih fanova ima magazin OK koji ima preko 19 tisuća aktivnih od ukupno 313 tisuća ili solidnih 6,3 posto aktivnih fanova. Čisto taksativno navodim i postotke još nekih hrvatskih medija na facebooku: Narodni radio   9,2 posto, net.hr 5,7 posto, Dnevnik.hr 6,2 posto, Antena Zagreb 5,5 posto itd.

Ipak kod medija prednjače Index koji nema velik broj fanova (36,650) ali ih je zato gotovo trećina aktivnih (10.263) ili velikih 28 posto. Slijedi Zagrebancija s 24.669 fanova (5.154 aktvnih) i postotkom 20,9, a za njima slijedi eZadar s 14.495 fanova (2.307 aktivnih) ili velikih 15,7 posto aktivnih fanova, što nas čini izuzetno ponosnim i zahvalnim.

Interesantni su podaci o hrvatskim estradnim ikonama. Najaktivniji na Facebooku su sveprisutna Severina, Jelena Rozga i Marko Perković Thompson . Sad dolazi iznenađenje: ako ste mislili da Sevka i Rozga imaju bitku za primat, pogriješili ste. Najaktivnije fanove ima Thompson s oko 8,5 posto aktivnih (8.032 aktivna od 95 tisuće fanova), dok Rozga ima 4 posto (4.192 od ukupno 104 tisuće), a Sevka tek mizernih 2 posto (4.391 od 203 tisuće fanova).

Bode u oči kako najpopularniji servis za grupnu kupovinu Kolektiva koji ima 135 tisuća fanova, ali samo 2.806 njih aktivnih što je nek mi oproste, mizernih 2 posto.

Zanimljiv je podatak da i najpopularniji hrvatski političar, predsjednik Ivo Josipović koji ima preko 70 tisuća fanova, ima samo njih 1.655  aktivnih što daje začuđujuće malih 2,3 posto.

Najpopularniji hrvatski sportski klub na Facebooku je hrvatski prvak i sudionik Lige prvaka GNK Dinamo koji ima gotovo 40 tisuća fanova od čega preko 4,3 tisuče aktivnih što čini odličnih 11 posto. Kako će se novi podaci koji je Facebook danas učinio dostupnim odraziti na community management zajednicu u Hrvatskoj, budući će napokon neki brandovi koji su ulagali velike novce u kampanje na Facebooku shvatiti kako su najvećim dijelom, čast izuzecima uludo bacali novac, jer su kupovali mačka u vreći ostaje nam tek za vidjeti.

Što vi mislite o tome?

Tekst je prenesen uz dopuštenje autora Mladena Malika s portala eZadar

TEME:  
PODIJELITE OVAJ ČLANAK:
POVEZANE OBJAVE:
Sva prava pridržana © 2022 PoslovniPuls.com
cross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram